kalendarz

Drzewa, krzewy, zioła, kwiaty... Hodowla, zbiory, rozpoznawanie, stosowanie...

Moderator: Hipka

kalendarz

Postprzez Ami » 29 Mar 2018, 19:16

Korzystacie z kalendarza księżycowego lub biodynamicznego? Jeśli tak to z internetu czy macie papierowy?
Bardzo chciałabym sadzić i wykonywać prace w ogrodzie w zgodzie z naturą. W internecie znalazłam nphttps://www.rytmnatury.pl/kalendarz-biodynamiczny ale wydaje mi się że to troche słabe. Macie jakieś sprawdzone strony bądź papierowe kalendarze?
Ami

Miejscowość: okolice Limanowej
Rodowe Siedlisko/Wioska: Chętnie dołączę do powstającej grupy/osady

Re: kalendarz

Postprzez Baccalus » 29 Mar 2018, 20:06

Nie stosuję pory księżyca do wysiewu nasion.
Myślę, że nasionko samo wie kiedy kiełkować, a Ty je możesz wrzucić w dowolnym momencie do ziemi.

Księżyc chyba ma większe znaczenie przy pracy z już wyrośniętymi roślinami. Podcinanie, przesadzanie, szczepienie, rozsada, pielenie.
Generalnie radzą siać od I kwadry.

W poprzednim roku wysadzałem pomidory w odstępach czasowych. Wszystkie uległy chorobie ziemniaka ale jeden był najmocniejszy. Wysiewałem go między 3 kwadrą a nowiem. Do gruntu wysadzałem tak samo.
Do obliczania faz w przeszłości polecam:
http://efengshui.pl/kalkulatory/fazy-ksiezyca/4
Baccalus

Postprzez apek » 31 Mar 2018, 15:26

Aktualnie Anastazja już w pierwszym tomie opowiada, żeby połączyć wysiew jej sposobem (nasiona namaczane w ustach) z kalendarzem księżycowym, przypominając też że lepszy zbyt wczesny wysiew niż zbyt późny.

Nasiono wie kiedy kiełkować, kiedy ma kontakt ze światem. Jak trzymasz je pół roku zamknięte w szafce, a wyciągniesz je i rzucisz do ziemi w niekorzystny dzień, w czasie księżyca ubywającego, mówiąc mu "rośnij!", to może być zdezorientowane :P
Awatar użytkownika
apek

Miejscowość: Białystok

Postprzez Hipka » Wczoraj, 22:19

Korzystam z kalendarza biodynamicznego, moim zdaniem tylko on opiera się na aktualnej astronomii i jest najbardziej kompletny. Trochę to skomplikowane, ale jak się człowiek przyłoży, to rozumie :)
Awatar użytkownika
Hipka

Miejscowość: Polesie

Wróć do Wszystko o roślinach

Kto jest na forum

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 1 gość