Rośliny na glebach klasy V

Drzewa, krzewy, zioła, kwiaty... Hodowla, zbiory, rozpoznawanie, stosowanie...

Moderator: Hipka

Rośliny na glebach klasy V

Postprzez LITK » 25 Mar 2015, 12:52

Witam,
czy uprawa roślin na ziemiach klasy V czyli generalnie piachu jest możliwa? Chodzi mi o rośliny wszelkiej maści nawet te o dużych wymaganiach siedliskowych? Czy takie drzewa bukowe będą rosły na takiej ziemi? Jeśli chodzi o warzywa czy owoc to można zrobić podwyższone grządki i mieć super glebę dla takich roślinek prawda? Ale co z drzewami? Na przyszłej mojej potencjalnej działce obecnie rośnie trawa, trochę sosen samosiewek, oraz wzdłuż drogi do której przylega działka klony - takie mazurskie alejki. Czy inne drzewa będą rosły na takiej nędznej ziemi?
LITK

Re: Rośliny na glebach klasy V

Postprzez dominika » 10 Kwi 2015, 01:06

Po pierwsze klasy gleb stosuje sie dla okreslenia przydatnosci rolnej klasa V-VI sa to przedewszystkim piaski ale takze tzw gleby minutowe (gleby ilaste) oraz gleby podmokle. Dzisejsze rolnictwo takze nie lubi takze gleb mozaikowatych tzn na jednym koncu masz piasek 30 m dalej gline skomplikowane przy uprawie zmechanizowanej. Na hekatrze nawet jednolitej dzialki bedziesz mial rozne warunki ktore mozesz wykorzystac np lekkie zaglebinie wiecej prochinicy, ciut wyzej szybszy odplyw wody itd. Ja mam 7ha bylo by klasa VI ale trzeba po prostu troszke uwagi i duzo myslenia i naprawde mozna.

Po drugie z mojego doswiadczenia wynika, ze ok 5-7% gleb w Polsce ma znizona klase gleby, poniewaz podatek placi sie od klasy gleby. Jak klasyfikatorzy gleb robili kasyfikacje gleb (40 lat temu) to co zmorzniejszy rolnik dawal w lape by zanizyc klase gleby, wiec ja bym radzila ogladac ziemie wiosna jak woda stoi(lepiej widac stosunki wodne na dzialce) i ze szpadlem w rece. :)
dominika

Rodowe Siedlisko/Wioska: Tworzę Rodowe Siedlisko

Wróć do Wszystko o roślinach

Kto jest na forum

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 1 gość