Wysokość drzew na działce

Drzewa, krzewy, zioła, kwiaty... Hodowla, zbiory, rozpoznawanie, stosowanie...

Moderator: Hipka

Wysokość drzew na działce

Postprzez leon » 10 Kwi 2012, 21:50

Cześć
Rysuję szczegółowy projekt działki, 1ha, na kartce A1 skala to 1:133. Z tego co mówi Anastazja, na działce powinno być 300 drzew - najlepiej na połowe sieliska. Ale takie Cedry Dęby - mają po 40 metrów :) i np 10 cedrów jako minimum plus 10 dębów dla ich ochrony, no to 20 wysokich drzew, i tu mnie interesuje kwestia zacienienia.Trzeba uwzględnić wszystko, a z tym mam pewien kłopot, czy jest jakiś program komputerowy który uwzględnia cień drzewa ?
I czy jest gdzieś w necie spis drzew razem z ich wysokością ? Stare odmiany jabłoni wiśni itp - mają 8-12metrów , nooo to jest sporo.
I jeszcze jedno pytania, czy ktoś może polecić jakieś zdjęcia starych sadów ? z Polski\Rosji itp
leon

Miejscowość: centrum pl

Re: Wysokość drzew na działce

Postprzez leon » 11 Kwi 2012, 14:12

Więc nikt nie "dostrzegł" tego że drzewa mogą być tak wysokie że potrafią zacienić inne działki ? Wedrusi mają super wyobraźnię, ale w tym przypadku byłby dobry program komputerowy, a może jest inny sposób by te puzzle-drzewa dobrze ułożyć ? tyle osób na forum , a cisza
leon

Postprzez Administrator » 11 Kwi 2012, 17:52

Witam,
Jeśli ma Pan zdolności matematyczne, to można długość cienia wyliczyć za pomocą funkcji trygonometrycznych (sinus, cosinus itd.), biorąc pod uwagę kąt pod jakim promienie słoneczne padają na ziemię na naszej szerokości geograficznej (no i pora dnia też jest ważna).

Osobiście jestem słaby z matematyki, więc po prostu mierzyłem latem krokami cień dużych drzew w lesie :)

Zdjęcia starych sadów - takich zapewne, jak to opisano w "Anastazji" czyli z dębami, cedrami? Są w internecie zdjęcia tego sadu o którym pisze Megre, poszukam.

Pozdrawiam
Awatar użytkownika
Administrator
Administrator

Postprzez leon » 12 Kwi 2012, 12:18

Sady tak, różne , a jak by były fotki tamtego, to by też było ciekawie, tyle że u nich są inne warunki, większa "samowola".
Drzewa mają korony lub nie, są różne, im więcej drzew tym nieco trudniej, bo wokolo pełno roślin, trzeba patrzeć na ich wzrost i jeszcze wiele rzeczy. Dlatego z cieniem jest różnie.
leon

Postprzez Hipka » 21 Kwi 2012, 13:43

Leon, można posadzić drzewa od północnej strony działki, natomiast warzywa od południowej i wschodniej, od tej strony dać żywopłot z niższych odmian. Można też posadzić więcej drzew, a następnie je wyciąć na własne potrzeby, jak pisze Megre (na budowę, na opał), zostawiając te najszlachetniejsze. Na mojej działce jest sporo starych drzew (lipy, jesiony, wierzby, brzozy), sporo takich juz całkiem sporych i stary sad, mimo to jest dużo słonecznych miejsc. I nawet w cieniu, który jest umiarkowany, bo drzewa rosną rzadziej, niż w lesie, rosnie świetna trawa na paszę dla zwierząt oraz niektóre odmiany krzewów2 owocowych (maliny, jezyny) i ziół.
Awatar użytkownika
Hipka

Miejscowość: Polesie

Postprzez LITK » 25 Gru 2015, 21:13

Są w internecie zdjęcia tego sadu o którym pisze Megre, poszukam.

I co znalazłeś?
LITK

Wróć do Wszystko o roślinach

Kto jest na forum

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 3 gości