Eko-wioska i współwłasność z podziałem quoad usum

Rozwiązania prawne odnośnie kupna ziemi, zezwoleń, organizacji itd.

Moderator: Hipka

Eko-wioska i współwłasność z podziałem quoad usum

Postprzez artur » 19 Cze 2010, 08:57

W swoim czasie konsultowałem się z trzema prawnikami i każdy polecał mi współwłasność z klauzulą quoad usum jako najlepszą i najprostszą konstrukcję prawną dla opisanej przeze mnie struktury eko-wioskowej. Fundacja lub stowarzyszenie również mogą okazać się pomocne i potrzebne w eko-wiosce, ale zasadnicza własność /współwłasność powinna być przede wszystkim w rękach osób fizycznych.

W przypadku współwłasności adnotacja o każdym współwłaścicielu i jego udziale wyrażonym w procencie odnotowana jest w księdze wieczystej – dokładnie tak jak w przypadku własności. Dodanie do współwłasności podziału quoad usum oznacza jedynie wewnętrzne zorganizowanie sposobu korzystania z rzeczy wspólnej (gruntów, budynków, czegokolwiek). Informacja o klauzuli quoad usum również może być odnotowana w księdze wieczystej.

Przykład:
Jeżeli mam 10% udziału we współwłasności działki o pow. 10ha to podział quoad usum daje mi możliwość fizycznego wyodrębnienia 1 hektara, który będzie fizycznym odzwierciedleniem mojego udziału.
Jeżeli nie będzie dokonany podział quoad usum, wówczas moje 10% współwłasności będzie znajdowało się wszędzie, czyli na każdym metrze kw tej 10 hektarowej działki będzie moje 10% udziału.
Udziały we współwłasności są zbywalne, dziedziczone, tak jak każdy inny udział, akcja, własność…

Czym zatem różni się w praktyce pełna własność 1 hektara od współwłasności z fizycznym wyznaczeniem 1 hektara na mocy klauzuli quoad usum?
- Tym tylko, że w chwili obecnej łatwiej jest znaleźć kupca na jeden hektar ziemi będącej pełną własnością. Teoretycznie mało kto jest zainteresowany kupnem udziału w jakiejkolwiek współwłasności, nawet z klauzulą quoad usum.

Uznaję zatem, że tego typu forma współwłasności jest całkiem korzystna w przypadku tych struktur eko-wioskowych, którym zależy na tym, aby ich bliscy sąsiedzi mieli światopogląd zbliżony do całej reszty eko-wioskowiczów.

W eko-wiosce jednomyślność i konsensus powinny być przecież podstawą współdziałania.

Więcej na ten temat współwłasności można poczytać w wikipedii: http://pl.wikipedia.org/wiki/Wsp%C3%B3% ... 5%9B%C4%87
Po wpisaniu do google „quoad usum” też pojawi się kilka ciekawych tekstów.
Awatar użytkownika
artur

Miejscowość: Warszawa /Gołdap /Barkowo

Re: Eko-wioska i współwłasność z podziałem quoad usum

Postprzez Carmen » 29 Cze 2010, 09:17

Bardzo pomocne Artur, dziekuje. Czy znasz kogos kto wciela to w zycie i zaklada taka wioske w Polsce?
Awatar użytkownika
Carmen

Miejscowość: Szkocja/W przyszłości Polska:)

Postprzez apek » 30 Cze 2010, 09:36

Hmm, można zerknąć na stronę Artura żeby się dowiedzieć :) http://ekowioska.wordpress.com/
Awatar użytkownika
apek

Miejscowość: Białystok

Postprzez Jola » 02 Lip 2010, 14:43

Witam,
Artur jak wyglada teraz sytuacja z Wasza wioska? Mam nadzieje ze wszystko uklada sie pomyslnie! :)
Awatar użytkownika
Jola

Miejscowość: małopolska

Postprzez artur » 13 Sie 2010, 14:31

Hej Jolu, wszystko pomału posuwa się u nas do przodu...
na bierząco będę pisał o nowościach i aktualnościach na blogu www.ekowioska.wordpress.com

pod tym linkiem, w komentarzach jest całkiem ciekawa kontynuacja tematu opisanego w pierwszym poście tego wątku:
http://ekowioska.wordpress.com/2010/06/ ... uoad-usum/
Awatar użytkownika
artur

Miejscowość: Warszawa /Gołdap /Barkowo

Postprzez Marillka » 12 Wrz 2010, 07:32

Arturze z Twoich linków jeden tu dodam :D

ponieważ pasuje do problematyki prawnej, jest przystępnie napisany
tematyka dotyczy prawnych rozwiązań zakupu ziemi dla wspólnoty
http://www.ekowioska.eu/artykuly/prawo-ekowioska.php
Marillka

Wróć do Kwestie prawne

Kto jest na forum

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 2 gości