Kuchnia 5 przemian

Wszystko to, co pomaga człowiekowi osiągnąć i zachować zdrowie oraz harmonię.

Moderatorzy: Hipka, iskierka

Kuchnia 5 przemian

Postprzez adamek » 19 Wrz 2013, 09:47

Witam ponownie :) Od 7 lat jestem wegetarianinem, a teraz postanowiłem pójść jeszcze dalej w kierunku zdrowia. W zaprzyjaźnionej sandze buddyjskiej koleżanka opowiadała mi o kuchni 5 przemian i bardzo zainteresował mnie ten temat - chciałbym spróbować. Zwłaszcza zagadnienie takiego gotowania, by po posiłku człowiek nie miał już ochoty na nic innego, np. słodkiego, czyli taka kuchnia pełnowartościowa. Teraz szukam literatury, w której są przepisy na potrawy wegetariańskie według 5 przemian. Czy macie coś godnego polecenia? Ja znalazłem dosyć ciekawy zestaw książek kucharskich http://alegratka.pl/ogloszenie/przepisy-wegetarianskie-1880113.html?h=da45896f3877daa2
adamek

Miejscowość: Kraków

Re: Kuchnia 5 przemian

Postprzez Arjuna » 19 Wrz 2013, 10:16

Witaj <slonce> Myślę , że temat gotowania według 5 przemian jest warty uwagi :) Ja zaczynałam od http://www.dobreksiazki.pl/b848-odzywia ... zemian.htm i http://www.dobreksiazki.pl/b1406-gotowa ... zemian.htm , w czasach kiedy przechodziłam na wegetarianizm. Są to fajne książki wyjaśniające podstawy takiego gotowania wraz z przepisami. Ogólnie każdą potrawę da się przygotować według 5 przemian, wszystko zależy od kolejności użycia poszczególnych składników. Jak się tą kolejność zapamięta, to niemal wszystkie dania można tak przygotowywać. Co prawda w tych książkach są też potrawy mięsne, ale i tak warto z tymi książkami się zapoznać. Ja obecnie po 3 latach bycia wegetarianką z pewnych powodów znowu jem mięso, ale coraz bardziej i częściej myślę o nie jedzeniu mięsa, tylko teraz z bardziej racjonalnie ułożoną dietą ;) Polecam też książkę "Jarska kuchnia siostry Anieli" - proste i smaczne dania. Jeśli mogę zapytać - jak obecnie od strony kuchni wygląda twoje odżywianie ? :)
Awatar użytkownika
Arjuna

Rodowe Siedlisko/Wioska: Tworzę Rodowe Siedlisko

Postprzez Dominik » 19 Wrz 2013, 10:55

ja od dzis robie sobie,10 dniową głodówke oczyszczającą,w niedalekiej przyszłosci,przejde na odzywianie praną.Jeszcze mam pare zeczy do zrobienia na ten rok,w swerze materialnej, i do dolmenu... <love>
Dominik

Miejscowość: Oborniki wlkp

Postprzez Raf » 20 Wrz 2013, 07:27

Jeśli w jeden dzień zrobisz 10cio dniową głodówke to zjem swój krawat <slonce>
Raf

Rodowe Siedlisko/Wioska: Chętnie dołączę do powstającej grupy/osady

Postprzez Marian » 20 Wrz 2013, 10:36

Tak naprawdę nie wiem co to pięć przemian,ale to nie ważne każdy zrobi jak uważa.
Żadna kuchnia nie jest dobra w której stosuje się gotowanie potraw.
Jedyny sposób odżywiania dobry dla nas to surowe spożywanie warzyw,owoców,ziół,grzybów.
Cała reszta jak by się nie zwała to oszukiwanie tylko siebie i nic więcej.
Wegetarianizm jest doby do przejścia na spożywanie surowych dań w przyszłości,ale nie jako stały sposób odżywiania.
Chcesz być zdrowy zapomnij o garnkach i o wszystkich dietach dotyczących naszego zdrowia.
Marian

Postprzez Arjuna » 23 Wrz 2013, 07:20

Może coś w tym jest, aby odżywiać się surowymi potrawami, ale na pewno nie jest to jedyny dobry dla nas sposób odżywiania ;) A przynajmniej nie dla każdego z nas, w każdym okresie życia. Tak naprawdę nie istnieje jedna idealna dieta dla wszystkich ludzi, każdy sam powinien o tym decydować w sposób jaki zaproponowała nam Anastazja. Dokładnie tego nie przytoczę, ale chodziło o małą głodówkę, a potem naszykowanie sobie na stole różnego pożywienia (podstawowe składniki) pochodzącego z upraw z regionu w którym mieszkamy i spróbowanie wszystkich w niewielkiej ilości, a potem wybranie tego który najbardziej nam smakuje i jedzenie go przez cały dzień, i następny dzień tak samo postąpić. Potem można wybrać rożnych składników, tych co nam smakują, na kilka dni, ale po kilku dniach powinno znowu się postawić na stole jak najwięcej różnorodnych składników i od nowa wybrać to co nam smakuje najbardziej. Ja jeszcze nie jestem gotowa na całkiem surową dietę, dlatego szukam rożnych szkół gotowania (szkół gotowania, a nie gotowych diet), jak najbardziej wartościowych i odżywczych :) A kuchnia według 5 przemian jest sposobem gotowania, a nie gotową dietą. A może Marianie opowiesz trochę o tym jak się odżywiasz, znaczy jak to wygląda w ciągu dnia u Ciebie i jak się czujesz fizycznie na swoim sposobie odżywiania? Jakie widzisz zmiany i różnice w porównaniu z tym jak inaczej kiedyś się odżywiałeś? <kwiat>
Awatar użytkownika
Arjuna

Rodowe Siedlisko/Wioska: Tworzę Rodowe Siedlisko

Postprzez Marian » 25 Wrz 2013, 10:18

<kwiat>
Arjuna napisał(a):Może coś w tym jest, aby odżywiać się surowymi potrawami, ale na pewno nie jest to jedyny dobry dla nas sposób odżywiania ;) A przynajmniej nie dla każdego z nas, w każdym okresie życia. Tak naprawdę nie istnieje jedna idealna dieta dla wszystkich ludzi, każdy sam powinien o tym decydować w sposób jaki zaproponowała nam Anastazja. A może Marianie opowiesz trochę o tym jak się odżywiasz, znaczy jak to wygląda w ciągu dnia u Ciebie i jak się czujesz fizycznie na swoim sposobie odżywiania? Jakie widzisz zmiany i różnice w porównaniu z tym jak inaczej kiedyś się odżywiałeś? <kwiat>

My wszyscy funkcjonujemy jednakowo,czy nam się to podoba czy nie.
Tak naprawdę istnieje tylko jeden sposób odżywiania dla nas wszystkich i ten tylko jest dla nas dobry.
Spójrz na zwierzęta dziko żyjące,gdzie wśród nich jest kucharz,dentysta,lekarz,piekarz itd.,itd.
Zaraz ktoś mi powie my nie jesteśmy zwierzętami,oczywiście że nie,ale to jest tylko przykład z życia wzięty że te zwierzęta nie mają takich objawów chorobotwórczych jak my.
Jednak jak już weźmiemy zwierzęta udomowione to niestety mają takie same objawy jak człowiek.
A wynika to tylko z tego że dajemy im to samo "pożywienie" jakie i my stosujemy w swoim sposobie odżywiania czyli gotowane i przetworzone.
Co do mnie to kiedyś popełniłem ogromny błąd i dzisiaj otrzymuję to na co sobie sam zapracowałem.
A różnica pomiędzy tym jest tak ogromna jak pomiędzy dniem i nocą.
To są tylko moje odczucia i spostrzeżenia jakie doświadczyłem na własnej skórze i widzę to u innych,którzy byli na tej samej ścieżce co ja.
Ugotowany ziemniak to już nie ziemniak,a dżem truskawkowy to już nie truskawki.
Żywe daje życie,a martwe daje śmierć.
Zmiany powinny dokonać się w głowie,aby zrozumieć,a nie na innej płaszczyźnie.
Zresztą to wszystko jest zawarte w książkach "Anastazji",a książek z zdrowym odżywianiem jest dzisiaj w Polsce więcej jak 15 lat temu jak nikt może jeszcze nie słyszał o surojadkach. <kwiat> <slonce> <kwiat> <slonce> <kwiat> <slonce> <slonce>
Marian

Postprzez Raf » 25 Wrz 2013, 15:30

Dominik napisał(a):ja od dzis robie sobie,10 dniową głodówke oczyszczającą,w niedalekiej przyszłosci,przejde na odzywianie praną.Jeszcze mam pare zeczy do zrobienia na ten rok,w swerze materialnej, i do dolmenu... <love>

Sory, nie zauważyłem "od" :oops:
Raf

Postprzez Raf » 25 Wrz 2013, 15:37

5 przemian to sposób na uzdrowienie gotowanego, mniemam. Po ich starannym zastosowaniu ludzie zawsze wracają do naturalnej sylwetki.

Miła Anastazja wiele przed nami nie odkryła żeby nie odbierać przyjemności odkrywania:)
Raf

Postprzez Asoka » 25 Wrz 2013, 16:11

Cieszę się, że żyję w czasach, kiedy coraz więcej Ludzi wykonuje krok milowy ku wegetarianizmowi co uzdrawia Społeczeństwo i Naszą Planetę.

Osobiście również zaczynam stopniową zmianę diety w kierunku wegańskiej i w efekcie surowej.

Myślę, że ważne jest, aby Człowiek wiedział jak i dlaczego, nic na siłę, nic na wiarę, nic w ciemno - wszystko trzeba świadomie zrozumieć i poczuć Sercem. <serce>

Jeśli Ktoś chciałby się zapoznać z poniższym materiałem to jest tu min. droga od Jogi do odżywiania Praną:

PorozmawiajmyTV - Aleksander Berdowicz - 23.09.2013
http://www.youtube.com/watch?v=biAg47P3hxk

<slonce> <kwiat>
Prawa Stworzenia:
1. ISTNIEJESZ,
2. Jeden jest Wszystkim i Wszystko jest Jednym,
3. co dajesz, jest tym co dostajesz z powrotem
4. Zmiana jest jedyną stałą z wyjątkiem pierwszych 3 Praw, które są niezmienne.
Asoka

Wróć do Zdrowie

Kto jest na forum

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 1 gość