Materace naturalne

Wszystko to, co pomaga człowiekowi osiągnąć i zachować zdrowie oraz harmonię.

Moderatorzy: Hipka, iskierka

Re: Materace naturalne

Postprzez Szyszka » 20 Paź 2013, 21:00

Dziękuję jula za świetny pomysł z zastosowaniem pokrzywy w materacach. Zainspirowało mnie to i trochę też przeszukałam internet.
Jako wypełnienie materacy i jednocześnie naturalny odpromiennik nadaje się w szczególności:
-słoma owsiana, pszenna, jęczmienna, żytnia,
-siano łąkowe,
-liście brzozy, paproci i pokrzywa właśnie,
-łuska gryki, orkiszu i płaskurki.
Najlepiej wszystko razem wymieszać :mrgreen:
Dodatkowo do takich materacy lub jako wypełnienie poduszek można dodać:
-puch z pałki wodnej,
-zioła: lawenda, bylica, macierzanka, melisa, szałwia,
-szyszki chmielu,
-płatki róży (pięknie pachną np. rosa damascena albo rosa rugosa)
Oprócz wyżej wymienionych odpromienników używano również (zazwyczaj kładziono pod łóżkiem):
-kasztany, korzeń chrzanu, czarna rzepa, czosnek, skorupy orzechów, klocki brzozowe, liście i gałązki czeremchy, jesionu, jałowca (nawet liście opadłe z drzew).
Dobrym odpromiennikiem jest też po prostu warstwa 15-20 cm glinianej podłogi.
I na koniec ciekawy przepis na zdrowy sen:
"Spać z nogami w kierunku północy, Siennik mieć lniany napełniony zdrową słomą owsianą. Spać tylko na łózku drewnianym wysłanym pod siennikiem gałązkami brzozowymi. Pod łóżko wstawiać skrzynkę kasztanów w okolicę głowy i chrzanu w okolice nóg. Przykrycie powinno być z wełny, a wszystkie powłoczki z lnu, zmieniane co tydzień. Pod głowę używać poduszki z suchych liści paproci albo z liści brzozy, a przy bezsenności z szyszek chmielu."
A i jeszcze jedno z kalendarza księżycowego:
"zioła (do poduszek, materacy) powinny być zbierane podczas przybywającego księżyca, kiedy zaś zacznie go ubywać napełniamy poduszki ziołami. Zioła zebrane z w dni kwiatu będą cieszyć swoim zapachem bardzo długo".
Kolorowych i spokojnych snów <moon>
Szyszka

Miejscowość: opolskie
Rodowe Siedlisko/Wioska: Tworzę Rodowe Siedlisko

Postprzez jula » 21 Paź 2013, 05:34

Równiuez dziekuje Szyszka za dodatkową informację! W tym roku zbierałam duzó ziól własnie i na poduszki,ale plany sie zmieniłi w sensie ze te zióla zaczełam zazywać. Na nastepny rok wyrzucę tą pokrzywy (będę zmieniać co roku) zrobię zwiezą pokrzywy i dodam własnie rózne zioła. Z fazami księzyca dałaś cenną informacje :D
Słomy z zbóz lepiej nie brać chyba ze bedzie nie pryskana <kwiat>
jula

Połówki: Poszukuję Mężczyzny-Boga

Postprzez ewa » 21 Paź 2013, 13:03

Ciekawe wiadomosci !! Ten materac z siana i mieszanych ziol i kwiatow brzmi bardzo interesujaco,moznaby wedlug glosu intuicji zciac material na materac w wybranym miejscu i w takim skladzie jak go natura stworzyla,dodac jedynie jakies drobiazgi z innych miejsc.
Rok temu,pod wplywem forumowych wiadomosci posialam poletko ekologicznego owsa,zcielam go nozem gdyz owsa bylo niewiele,zrobilam probny materac.Bylam zadowolona ale nie zauwazylam zadnego rewelacyjnego wplywu.
Latem zawartosc materaca trafila do stajenki i kozy byly z owsa bardzo zadowolone :D

Natomiast po przeczytaniu wpisu Juli o pokrzywie zrobilam-uplotlam z suchych pokrzyw
(lodyg lekko zamoczonych i ubitych kamieniem na desce)sznur.
Zrobilam z niego opaske na glowe i ze zdziwieniem zauwazylam jej promieniowanie-wibracje podczas medytacji.
Pomyslalam ze na szydelku moznaby zrobic z takich sznurow kapelusz. Wplyw zdrowotny takiego kapelusza bylby z pewnoscia silny, wyglad natomiast moze byc z serii "strach na wroble" gdyz sznur jest nierowny i wlokna wystaja tu i owdzie...no moznaby nad technika wyplatania(albo robienia na szydelku) takiego kapelusza popracowac..z drugiej strony odstraszajacy wyglad moze wzmacniac ochronne wlasciwosci pokrzywy :mrgreen:
W pewnych miejscach jak znalazl ;)
ewa

Rodowe Siedlisko/Wioska: Szukam swojego miejsca

Postprzez adamek » 23 Paź 2013, 13:02

Witam, od dłuższego czasu cierpię na poważne bóle kręgosłupa. Myślę, że rozwiązaniem dla mnie byłby właśnie naturalny materac. Czy moglibyście pomóc w wyborze odpowiedniego? Wyszukałem sobie taki http://alegratka.pl/ogloszenie/materac-wypelniony-ziarnem-gorczycy-20502363.html?h=da6c9bb3a24c803f Jak myślicie, warto go kupić? A jeśli nie, to jaki byście polecali?
adamek

Miejscowość: Kraków

Postprzez jula » 24 Paź 2013, 07:27

Witaj,Adamek!
Pomyślałam nad tym materacem co podałeś, brzmi ciekawie, ale jego nie wypierzysz i nie wyrzycisz spokojnym sercem bo kosztowalo tyle i tyle.
Jednak samemu zrobić, dodać róznych ziół, liście debu,brzozy co dusza pragnie to jest pięknie. A kiedy bedziesz wyrzucać to z radością bo zrobisz swieze materac. :D
jula

Postprzez Amira » 27 Paź 2013, 22:38

adamek napisał(a):Witam, od dłuższego czasu cierpię na poważne bóle kręgosłupa. Myślę, że rozwiązaniem dla mnie byłby właśnie naturalny materac. Czy moglibyście pomóc w wyborze odpowiedniego?

Kilka lat temu zakupiłam materac z gorczycy /wtedy jeszcze w Polsce nie było materacy z gorczycą, bursztynem i łuską gryki w jednym/
Czy mi pomógł na dolegliwości bólowe kręgosłupa ? Nie :(
Wiosną tego roku, zrobiłam sobie mały materac z pokrzywy, kładąc go na spód leżenia. Na wierzch, przykrywałam się świeżo zerwaną pokrzywą, włożoną w poszewkę od pościeli.
Rezultat: całe ciało zaczęło bardzo intensywnie promieniować. Towarzyszyło temu uczucie ciepła, spokoju i radości. W ciągu dnia „muskałam” delikatnie całe ciało maleńką gałązką pokrzywy. Promieniowanie każdej komórki w całym ciele było jeszcze intensywniejsze. Skóra nabrała „rumieńców”. Czułam, jakbym była obdarowywana nowym życiem...Żadnych dolegliwości – jedynie towarzyszyła mi wielka radość z faktu, że żyję...
W publikacjach spotkałam wzmiankę o pokrzywie:
<luck> „Gdyby ludzie zdawali sobie sprawę z mocy leczniczych pokrzywy, nie uprawialiby nic innego". <luck>

adamek napisał(a): Czy moglibyście pomóc w wyborze odpowiedniego?

adamek – Anastazja często wspominała w swoich książkach, by pytać Siebie, swojego Serca <serce> co dla nas jest najlepsze.
Ono ma dla nas najlepsze odpowiedzi.
Często też zdarza się, że co dla jednego jest eliksirem, dla drugiego takowym nie jest.
Pozdrawiam cieplutko

Amira <slonce>
Amira

Postprzez adamek » 04 Lis 2013, 16:55

Dziękuję za Wasze odpowiedzi i przydatne informacje. Ciężko mi w sumie pytać własnego serca o rzeczy materialne, więc skupię się na doświadczeniach innych ;) Czy ktoś z Was miał do czynienia z materacem nefrytowym http://alegratka.pl/ogloszenie/nefrytowy-materac-zdrowotny-promocja-21153999.html?h=d4899e94421fcdb3? Jak tak poczytać o nim, to człowiek zaczyna sobie zadawać pytanie, jak w ogóle może żyć bez takiego materaca :D
adamek

Miejscowość: Kraków

Postprzez Marian » 05 Lis 2013, 21:41

Nigdy nie mialem,ale jak przeczytalem napiecie 220V,no to dziekuje za taki materac.
W pomieszczeniu gdzie spimy nie powinno byc zadnego pradu/pola magnetycznego :idea:
Zadnego :( zadnego :shock: zadnego
Dlatego ze 50Hz jest zblizona frekfencja do naszej powodujac zaklucenia.
Jednak prosze poszukac w necie tam bardziej konkretnie na ten temat pisza.
Sypialnia powinna byc bez pradu 220V podczas snu jak juz to tylko prad staly,a najlepiej 12/24V.
Marian

Postprzez iwona-123 » 06 Lis 2013, 22:53

Fajnymi pomysłami się dzielicie... bardzo mnie to zainspirowało. Ostatnio My też mocno zastanawialiśmy się z czego materac można zrobić ? A teraz, po tym co piszecie, już wiem:)
Jakie to naturalne i proste zarówno w tej jak i innej kwestii... pójść za głosem Serca... i przygotować posłanie z tego co się czuje, chce... pozbierać, zrobić i korzystać z tego co mamy, co na wyciągnięcie ręki <slonce>
Jak byłam dzieckiem bardzo lubiłam tkać, taką najprostszą metodą ( na dużej ramie) przekazaną przez moją babcię, która była we wsi tzw. "złotą rączką" i sama własnymi rekami wiele rzeczy umiała wyczarować: utkać, uszyć, zrobić na szydełku, drutach, robiła wiele bardzo ciekawych patchworków, które zawieszała na ścianach w całym domu, pięknie oryginalnie "wyszywane" poduszki krążyły po całej rodzinie...:) wiele z tych umiejętności mi - ciekawskiej wnuczce przekazywała wówczas <kwiat> dopiero teraz na nowo odkrywam niektóre z nich i wracam do nich...

A co do materaca i dobrego spania to mam taki pomysł aby na wiosnę na przyszły rok nazbierać te roślinki i ziółka, które odczuję oraz obowiązkowo b. dużo pokrzywy !!! i utkać z nich "coś" a la prześcieradło oraz koc-kołdrę <urodziny>
iwona-123

Miejscowość: Borne, gmina Ostrowice, woj. zachodniopomorskie

Postprzez jula » 07 Lis 2013, 06:23

Ooo,proszę będziemy mieli swoja tkaczkę <buziak>
Iwonko ja pierwsza zamawiam płotno . :D Weż na spotkanie tą ramie i pokaz jak to sie robi. :!:
jula

Postprzez iwona-123 » 07 Lis 2013, 08:34

Ok:) chętnie podzielę z osobami zainteresowanymi <slonce>
iwona-123

Miejscowość: Borne, gmina Ostrowice, woj. zachodniopomorskie

Poprzednia

Wróć do Zdrowie

Kto jest na forum

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 1 gość