Naturalne kosmetyki i maści lecznicze

Moderator: iskierka

Naturalne kosmetyki i maści lecznicze

Postprzez Hipka » 13 Lut 2013, 13:00

Istnieją wprawdzie zaufane firmy oferujące kosmetyki i środki pielęgnacji czyste ekologicznie (np.Veleda), ale przyda się też samemu umieć niektóre zrobić. Przepis na maść żywokostową, leczącą potłuczenia, blizny i skręcenia już podałam gdzie indziej, ale podaję jeszcze raz: umyte i pokrojone w krążki korzenie żywokostu zalać oliwą tak, żeby były dobrze przykrytę, po czym ogrzą do temp. około 70 stopni (NIE GOTOWAĆ) i postawić w cieple, najlepiej na płycie kaflowej na 48 godzin, często mieszając. Po tym czasie znowu podgrzać bez gotowania, przecedzić i dodać trochę wosku pszczelego. Kiedy wosk się rozpuści, odstawić z ognia i ochłodzić, ucierając. Przełożyć do szczelnie zamkniętego pudełeczka. W podobny sposób można przygotować maści z innych ziół, do pielęgnacji. :)
Awatar użytkownika
Hipka

Miejscowość: Polesie

Re: Naturalne kosmetyki i maści lecznicze

Postprzez Kazuhiro » 13 Lut 2013, 17:22

Przepis na pastę do zębów

1/4 szklanki oleju kokosowego
1/4 szklanki sody oczyszczonej
kilka kropki olejku miętowego lub szałwiowego
Olej rozpuść. Wszystkie składniki zmiksuj ze sobą, aby otrzymać pastę do zębów

Osobiście nie miksuję, i robię z mniejszych ilości, olejki (szczególnie anyżowy) dodaję tuż przed użyciem :) No i można dodać węgla tego aptecznego, dobrze wybiela.
Ja uchylam przepowiedziane piekło na Ziemi!
Kazuhiro

Miejscowość: Dolny Śląsk
Rodowe Siedlisko/Wioska: Szukam swojego miejsca

Postprzez Szyszka » 16 Lut 2013, 18:38

Naturalne kosmetyki, to temat który od jakiegoś czasu bardzo mnie wciągnął i sporo eksperymentuję w tej dziedzinie. Na początku kupowałam właśnie gotowe kosmetyki ekologiczne i naturalne różnych firm - Lavera, Veleda itp. ale nie ukrywajmy, że są bardzo drogie. Szukałam w książkach i internecie domowych sposobów mogących zastąpić te kupne kosmetyki.
Zaczęłam od szamponu, i wybór padł na mydlnicę lekarską. Wg informacji z internetu gotowałam jakiś czas korzeń mydlnicy i potem niejako odcedzony i otrzymany w ten sposób płyn miał zastąpić szampon. Niestety efekty były kiepskie i na jakiś czas ostudziło to mój zapał w poszukiwaniu ziołowych zastępników szamponu ,mydła, pasty do zębów itp.

Aż natrafiłam na taki oto przepis na szampon:
2 łyżki proszku Reetha (orzechy piorące)
2 łyżki proszku z Amli
2 łyżki proszku z Shikakai

zalać 30 łyżkami gorącej wody (ok 150 ml) - na łyżkę proszku 5 łyżek wody, wymieszać, i odstawić na min 2 godziny, a najlepiej na 8 godzin lub dłużej. Można dodać soku z cytryny. Taką pastę wetrzeć w suche włosy, pozostawić na włosach przez około 15 minut (lub dłużej) i spłukać wodą. Oczywiście jak ktoś ma krótkie włosy to pewnie wystarczy po jednej łyżce.

Oczywiście musiałam od razu wypróbować przepis. Reetha to nic innego jak orzechy piorące, owoc Amli też miałam, dodałam gałązkę rozmarynu, trochę bylicy boże drzewko i kłącze tataraku (lubię eksperymentować ;) ) i zmieliłam to szybko w młynku do kawy na proszek. Shikakai wtedy nie miałam. Efekt był naprawdę zdumiewający, włosy po wyschnięciu pięknie błyszczały, były falujące, czyściutkie i ładnie pachniały ziołami, mimo tataraku, który do perfum nie należy. Warto reklamować naturę. :D Zwłaszcza, że taki szampon jest całkowicie biodegradowalny, a wręcz byłby pozytywny dla roślinek nawet gdyby bezpośrednio spłukać włosy nad grządką ;)

A teraz gdzie kupić i za ile składniki, bo to jest też ważne żeby było naturalnie, ale nie drogo. A i taki szampon podobno normalizuje skórę głowy, więc nie trzeba jej tak często myć.
Orzechy piorące i Amlę (owoc w całości) kupiłam w sklepie http://www.magicznyogrod.pl
Orzechy w cenie 24 zł za kilogram więc powinno starczyć na dłuuuugo.
Amla - 6,15 zł za 50 gram. W takim opakowaniu jest około 12 owoców. Na jedno mycie zużywam dwa.
Drugie źródło trochę droższe http://www.khadi.pl i http://www.helfy.pl
Reetha proszek 150 gr (firmy Khadi)- 29 zł.
Amla proszek 150 gr (firmy Khadi)- 29 zł
Shikakai proszek (firmy Khadi)- 29 zł
Na razie nie wiem co będzie wydajniejsze/tańsze czy Amla w całości czy proszek z firmy khadi. Mam oba, ale na razie mielę owoce Amli.
Reetha na pewno tańsza w całości z http://www.magicznyogrod.pl
Shikakai jest tylko z Khadi, ale spokojnie można się obejść bez tego. Ja kupiłam bo lubię mieć komplet ;-)

W ogóle myślę, że w wersji bardzo oszczędnej można wykorzystać tylko orzechy piorące, jako bazę i dodać naszych swojskich, zmielonych ziół odpowiednich do włosów (rozmaryn, bylica boże dzrzewko, szałwia, pokrzywa, tatarak, mięta, skrzyp polny, brzoza brodawkowata, łopian pajęczynowaty, kora dębu nasiona kozieradki, hibiskus). A w wersji - korzystam tylko z surowców dostępnych na siedlisku, działce - można orzechy piorące zastąpić przygotowaną w powyższy sposób mydlnicą lekarską, chociaż tego jeszcze nie próbowałam, bo na razie jestem zachwycona tym przepisem i próbuję go z różnymi ziołami. Z indyjskich ziół do włosów polecam bhringaraj i neem, też dostępne w magicznym ogrodzie i niedrogie.
A wracając do firmy Khadi - polecam ich farby do włosów - w 100% z ziół i henny naturalnej - Cassia. Niedługo będę testować hennę z Amlą - postaram się wstawić zdjęcia przed i po farbowaniu. Cena za farbę ok. 26 zł i podobno starcza na 2 razy przy włosach średniej długości.
Ostatnio edytowany przez Szyszka, 16 Lut 2013, 19:04, edytowano w sumie 1 raz
Szyszka

Miejscowość: opolskie
Rodowe Siedlisko/Wioska: Tworzę Rodowe Siedlisko

Postprzez Szyszka » 16 Lut 2013, 18:52

A teraz pasta do zębów:
Od jakiegoś czasu stosuję do zębów proszek ziołowy , przygotowuję więcej i przechowuję w pojemniczku:

Amla
Skrzyp polny
Szałwia
Lukrecja
- korzeń - kupuję już zmielony (ma działanie przeciwpróchnicze)
Mięta
plus kilka kropel soku z cytryny.

Drugi przepis z książki M.Tombaka:

3-4 krople soku z cytryny
szczypta soli
szczypta sody
szczypta proszku z imbiru

Tombak w swojej książce odradza mycie zębów szczoteczką do zębów, która uszkadza i podrażnia dziąsła,a tym samym toruje drogę bakteriom.
Poleca do mycia zębów własny palec lub gałązki gruszy, derenia, porzeczki, maliny, sosny lub świerka; jeden koniec dobrze rozgryźć, na taką miotełkę nanieść "pastę" i czyścić zęby.

Dobrze jest też po umyciu zębów ssać olej lub posmarować nim oczyszczony język, najlepiej wykorzystać olej kokosowy, ale prawie każdy zimnotłoczony, nierafinowany się nada.
Szyszka

Postprzez Szyszka » 16 Lut 2013, 19:02

A jak już się tak rozpędziłam to podam przepis na moją pastę do mycia ciała:

Zmielić:
łyżkę korzenia mydlnicy
garść kwiatów nagietka, rumianku ( co kto lubi)
trochę listków rozmarynu ( ja daję świeży - prostu z parapetu ;) )

Zalać wrzątkiem do konsystencji pasty, odstawić na 8 godzin lub dłużej. Do wieczornego mycia przygotowuję taką pastę rano. Można też zmielić więcej i przechowywać w jakimś pojemniczku.
Nie dość, że myje, to jednocześnie łagodnie peelinguje skórę - mamy mydło, peeling i lotion ziołowy w jednym, praktycznie za darmo - drżyjcie firmy kosmetyczne :twisted:
Szyszka

Postprzez Kazuhiro » 16 Lut 2013, 19:43

Mam nadzieję że skrzyp bierzesz z apteki, bo w większości jest pod ochroną :)

Pewnie już gdzieś jest dodany, ale powtórzę soda
Kazuhiro

Postprzez Hipka » 17 Lut 2013, 09:59

Szyszko, dzięki za fajne przepisy! Korzeń mydlnicy suszony, mam wrażenie? Też wykorzystuję orzechy piorące do prania i w zasadzie jestem z nich zadowolona :) , miałam gotowy szampon na orzechach, ale sama nie przygotowywałam tych różnych past. Na pewno spróbuję, dzięki! :D
Awatar użytkownika
Hipka

Postprzez Szyszka » 18 Lut 2013, 12:34

Póki co większość ziół mam kupionych w sklepie zielarskim, skrzyp również.
Tak Hipko korzeń mydlnicy mam suszony i taki wykorzystuję w moich mieszankach.

Jeszcze wracając do tych przepisów na szampon i pastę do mycia ciała - warto dodać do nich coś "kwaśnego" np. sok z cytryny, Amlę, kwiaty hibiskusa - skóra lubi odczyn kwaśny.
I taka przestroga - UWAGA NA OCZY. Wczoraj trochę takiego szamponu wleciało mi do oka :shock: , nie ma porównania do tych kupnych , bolało dość długo. Także zamykać oczy przy spłukiwaniu z włosów.

Wyczytałam w książce "Joga ziół", że lukrecja oprócz tego, że ma działanie przeciwpróchnicze to w połączeniu z imbirem i kardamonem wzmacnia zęby. Więc kolejny przepis na proszek do mycia zębów mógłby być taki:

Amla
Lukrecja
Kardamon
Imbir
(plus ewentualnie jakieś zioła np. mięta, szałwia itp.)

Takich kombinacji może być mnóstwo i każdy znajdzie coś dla siebie, i to jest najpiękniejsze, że tworzymy coś sami i nie ma ograniczeń ;)
Szyszka

Postprzez Kazuhiro » 20 Lut 2013, 10:36

kozieradka

Rewelacyjne właściwości kozieradki, opisane przez znanego nam dr. Różańskiego. Link już ktoś dodawał, może przypomnę Różański

Przepisy wypróbowałem na sobie :) Są problemy z dostaniem wszystkich wymienionych składników, ale zawsze trafia się jakiś zamiennik. Strasznym pomysłem dla mnie było dodanie francówki, obrzydliwy smak :D
Kazuhiro

Postprzez Tajka » 21 Lut 2013, 20:46

To ja jeszcze dodam coś od siebie.

Maseczka do cery wrażliwej i suchej .
2 łyżki zmielonego siemienia lnianego zalać gorącą wodą i zmieszać na papkę, nałożyć na twarz możliwie jak najcieplejszą . Po 20 minutach zmyć , maseczka działa oczyszczająco i odżywczo.

Maseczka z avokado dla skóry suchej podrażnionej przez zimno i wiatr.
Rozgnieść widelcem avokado , dodać kilka kropli oliwy z oliwek , nałożyć na twarz a następnie zmyć po 20 minutach.
Maseczka ta zawiera dużo minerałów i witamin oraz antyoksydantów .

Tonik własnej roboty można zrobić używając soku wyciśniętego z liści aloesu oraz soku z ogórka w równych proporcjach dodając kilka kropel soku z cytryny . Oczywiście przechowujemy w lodówce i to niezbyt długo.
Tajka

Miejscowość: woj. lubelskie

Postprzez Hipka » 27 Lut 2013, 11:43

Chcę podziękować Szyszce za podsunięcie pomysłu na mycie się w papkach :D Wypróbowałam mieszankę proszku z orzechów piorących (Aritha) z proszkiem do peelingu (Orange), dodałam wodę, odrobinę mego octu jabłkowego i olejek zapachowy. Umyłam włosy i całe ciało i efekt jest wspaniały - takie poczucie świeżości, gładkości i ogólnie dobrostanu, jakiego nie doświadczyłam od dawna. Znikły takie tam różne swędzenia i naciągania. Tego roku suszę na potęgę mydlnicę, w końcu ma takie same właściwości. :mrgreen:
Awatar użytkownika
Hipka

Postprzez Szyszka » 01 Mar 2013, 20:32

Hipko cieszę się, że mogłam pomóc i zainspirować do własnych kompozycji :) Bardzo fajny pomysł z tym octem jabłkowym, ocet często występuje jako składnik domowych kosmetyków. Tylko najlepiej mieć swój własny ocet ;)
Wracając do szamponu, to równie dobrze działa nanoszony na mokre włosy (w przepisie wyjściowym było podane, żeby nanosić na suche włosy) i lepiej się rozprowadza na mokrych włosach.
Ja uwielbiam też ten szampon za zapach (już nie dodaję kłącza tataraku, bo zauważyłam, że po tataraku włosy szybciej się przetłuszczały) - taki ziołowo kwaskowaty. mniam.
Szyszka

Postprzez Hipka » 01 Mar 2013, 20:52

Dwa lata temu u nas cały gąsior cydru zamienił się w ocet, tak z lekka 15 litrów, więc octu jabłkowego mam zatrzęsienie, i to pierwszorzednego, na czystym soku :D Teraz używam go do wielu rzeczy - do kuchni, do sprzątania, do prania, do mycia. A jak się skończy, to znowu zrobię, bo jabłka są bez przerwy, a co drugi rok klęska urodzaju :D
Awatar użytkownika
Hipka

Postprzez Tajka » 02 Mar 2013, 10:38

Na cer dobrze działają maseczki owocowe- warzywne . Do tego celu nadają się świeże np . ogórki . Warzywo to zawiera bardzo wiele witamin z grypy a i b, dzięki czemu nie tylko znakomicie odżywia i nawilża nasza cerę, ale też wygładza i odmładza. Maseczka z arbuza , truskawek czy pomidorów nadaje się do cery tłustej a banany na suchą i zmęczoną cerę . Można do tego celu wykorzystać wiele innych owoców i warzy najlepiej ekologicznych bez zbędnej chemii.
Na włosy korzystnie działa maseczka z olejku rycynowego , nafty kosmetycznej , żółtka oraz sok z cytryny .
Tajka

Miejscowość: woj. lubelskie

Postprzez iskierka » 04 Mar 2013, 17:12

fantastyczne porady!!! pospisuję je sobie i mam zamiar wypróbować!
dzięki dziewczyny!
i chłopaki ;)
iskierka

Postprzez Aga » 05 Mar 2013, 00:44

Szyszka napisał(a):A jak już się tak rozpędziłam to podam przepis na moją pastę do mycia ciała

Mam zamiar wypróbować :)
Chyba nagietek (kwiaty) może być suszony ?

Z naturalnych kosmetyków, moich ulubionych, to olejek do twarzy, (odmładzający się nazywa ;)

mieszanka olejków: arganowego, migdałowego, z róży, z amarantusa, ekstrakt z nagietka

Bardzo delikatny, nie podrażnia, a wręcz podrażnienia likwiduje, nawilża doskonale i bardzo, bardzo odświeża, jakby rozświetla skórę.
Najlepiej stosować wieczorem, na lekko zwilżoną twarz. Wklepywać opuszkami, delektując sie zapachem.
Do włosów można użyć tej samej mieszanki, dodając np. kilkanaście kropel olejku z wiesiołka (nawet wycisnięty z kapsułek) albo/i żółtko.
Oczywiście na mokre, umyte włosy. Potrzymać na włosach jak długo kto może (najlepiej ok. godziny), trzymając głowę w cieple - np. w ręcznikowym turbanie :)
Awatar użytkownika
Aga

Postprzez Szyszka » 05 Mar 2013, 15:55

Jak najbardziej może być suszony kwiat nagietka.
Szyszka

Postprzez Szyszka » 02 Kwi 2013, 12:18

Wracam do farbowania włosów.
Użyłam farby "Henna z Amlą" Khadi i jestem zachwycona. Włosy pięknie błyszczą, są wyraźnie gęstsze i pierwsze "siwki" znikły :-)
Zaraz po farbowaniu kolor był dość czerwony ale już po 48 h i pierwszym myciu pięknie pociemniał - tak wyglądają włosy po 48 h:
Image
Mój wyjściowy kolor to średni brąz.
Pewnie to też ma znaczenie, ale na farbowanie wybrałam pełnię księżyca w znaku Panny (podobno najlepszy dzień na farbowanie włosów) i kolor rzeczywiście jest intensywny.

Znalazłam też stronkę, gdzie sprzedają orzechy piorące w formie proszku i koncentratu - przyda się do domowych kosmetyków jak ktoś nie lubi mielić, nie ma czasu lub młynka ;-)
1 kg proszku kosztuje 22.50
http://www.naturalne-piekno.pl/index.ph ... mid=100064
a 1 litr płynu 22.90
http://www.naturalne-piekno.pl/index.ph ... mid=100064
Szyszka

Postprzez Hipka » 03 Kwi 2013, 11:12

Piękne masz włosy. Którego koloru używałaś? Bo ja chyba zdecyduję się na ciemny brąz.
Awatar użytkownika
Hipka

Postprzez Szyszka » 03 Kwi 2013, 13:51

Użyłam farby henna z amlą - kolor miedziany - http://www.khadi.pl/henna-amla
ale następną chcę wypróbować właśnie ciemny brąz.
Radzę pamiętać o paru szczegółach przed nałożeniem farby ziołowej:
1) przed nałożeniem farby umyć włosy szamponem bez silikonów (najlepiej już miesiąc wcześniej myć włosy takimi szamponami, bo silikon zatyka włosy i henna gorzej wnika we włosy)
2) nakładać na świeżo umyte, wilgotne włosy
3)po wymieszaniu proszku z gorącą wodą odstawiłam na 8 godzin w ciepłe miejsce (chociaż na stronie pisze że można nakładać po ostygnięciu)
3) mieszankę podgrzać przed nałożeniem np. w kąpieli wodnej
4) trzymać farbę na włosach od 30 minut do 2 godzin pod folią i w cieple - można nałożyć czapkę i co jakiś czas ogrzewać np. suszarką albo przy kominku ;)
5) zmyć tylko ciepłą wodą, włosy umyć najwcześniej po 24 godzinach (najlepiej szamponem ziołowym :)
6) nie przestraszyć się koloru zaraz po farbowaniu (w przypadku ciemnego brązu jest nawet lekko zielonkawy ;) )
Szyszka

Postprzez jula » 27 Cze 2013, 20:33

Kazuhiro napisał(a):Przepis na pastę do zębów

1/4 szklanki oleju kokosowego
1/4 szklanki sody oczyszczonej
kilka kropki olejku miętowego lub szałwiowego
Olej rozpuść. Wszystkie składniki zmiksuj ze sobą, aby otrzymać pastę do zębów

Osobiście nie miksuję, i robię z mniejszych ilości, olejki (szczególnie anyżowy) dodaję tuż przed użyciem :) No i można dodać węgla tego aptecznego, dobrze wybiela.

ja mam zamiar zrobic proszku do zebow z gliny bialej i suszonej pokrzywy
jula

Połówki: Poszukuję Mężczyzny-Boga

Postprzez jula » 27 Cze 2013, 20:38

Szyszka napisał(a):A jak już się tak rozpędziłam to podam przepis na moją pastę do mycia ciała:

Zmielić:
łyżkę korzenia mydlnicy
garść kwiatów nagietka, rumianku ( co kto lubi)
trochę listków rozmarynu ( ja daję świeży - prostu z parapetu ;) )

Zalać wrzątkiem do konsystencji pasty, odstawić na 8 godzin lub dłużej. Do wieczornego mycia przygotowuję taką pastę rano. Można też zmielić więcej i przechowywać w jakimś pojemniczku.
Nie dość, że myje, to jednocześnie łagodnie peelinguje skórę - mamy mydło, peeling i lotion ziołowy w jednym, praktycznie za darmo - drżyjcie firmy kosmetyczne :twisted:

Dziekuje za spanialy przepis na mydlo!
jula

Połówki: Poszukuję Mężczyzny-Boga

Postprzez Hipka » 28 Cze 2013, 11:08

Dzięki temu przepisowi poznałam ten wspaniały sposób na mycie. Ostatnio używam go dość często i zawsze jestem zachwycona. Dodaję też ocet jabłkowy i czasem troszeczkę olejku zapachowego. :D
Awatar użytkownika
Hipka

Postprzez Szyszka » 04 Lip 2013, 20:50

Ostatnio zamiast korzenia mydlnicy wykorzystuję do tego przepisu proszek z orzechów piorących (wcześniej podawałam link gdzie można kupić) z racji tego, że jest wydajniejszy i tańszy. Jak będę miała swoje pole mydlnicy to kto wie ;)
Szyszka

Postprzez Laurosa-zablokowany- » 18 Wrz 2013, 16:51

Czy ktos uzywal olejku mirtowego do skory ?
Laurosa-zablokowany-

Następna

Wróć do Rady i doświadczenia forumowiczów

Kto jest na forum

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 3 gości