Kto w Polsce żyje całkowicie niezaleznie ?

Miejsce na opisanie swoich wątpliwości czy myśli nt. książek z serii Władimira Megre, bądź na powiązane z tym tematy.

Moderator: Administrator

Kto w Polsce żyje całkowicie niezaleznie ?

Postprzez leon » 22 Sty 2015, 14:41

Niezależność w sensie - żywność na cały rok z ogrodu dla siebie/rodziny. I tylko w tym sensie ponieważ reszta = dom pasywny/prąd/ własna woda - to sprawa odrobiny techniki.
Szukałem takich osób ale nie mogłem znaleźć, żadne ekowioski w pl nie sa niezależne w ten najważniejszy sposób. Ale wcześniej tak wszyscy żyli - i nawet miałem z rodziny przykłady (lata 80 i poczatek 90)
leon

Miejscowość: centrum pl

Re: Kto w Polsce żyje całkowicie niezaleznie ?

Postprzez Paulina » 22 Sty 2015, 18:15

Wszystko tez zależy od pogody jaka jest. W jednym roku może być urodzaj, ale w następnym może być susza, mrozy lub ulewne deszcze. Tak czy siak można dać sobie jakoś rade z chodziła warzyw ( mam na myśli szklarnie). Niektórzy w ogóle nie jedzą mięsa, jajek czy mleka wiec ten problem w ogóle znika.
Paulina

Miejscowość: Lublin
Połówki: Szukam swojej połówki ♂

Postprzez Administrator » 24 Sty 2015, 16:57

Silverwolfonline - przeniosłem wpisy do Twojego wątku autorskiego, gdyż nie bardzo miały związek z zadanym pytaniem :)

Co do głównego wątku -

Z osobistego doświadczenia, mogę podać przykład mojego dziadka i babcię, którzy bez żadnych haseł o ekologii czy samowystarczalności, wcielali jedno i drugie w życie. Mają gospodarstwo, gdzie zawsze były krowy, kury, świnie, indyki, pszczoły (przez jakiś czas), sami uprawiają zboże i ziemniaki, oraz ogród warzywny i zioła. Mają też stary sad. Ze sklepu biorą rzeczy w rodzaju drożdży lub proszku do pieczenia, raz na jakiś czas herbatniki dla smaku :)

Co prawda, od wejścia unijnych przepisów musieli zrezygnować z krów, więc mleka swojego nie mają, ale nadal - 95% żywności swojej własnej, z ogródka, pola i kurnika. Dziś są starszymi ludźmi po 70-tce i nadal utrzymują gospodarstwo na chodzie, choć coraz trudniej to idzie. Mają najpiękniejszy i najbardziej zadbany ogród kwiatowy, dom i obejście, w całej okolicy, odwiedza ich mnóstwo gości, nieraz z zagranicy.

Kontaktu do nich nie podam żeby ich nikt nie niepokoił durnymi pytaniami, ale przez prywatne wiadomości mogę przesłać jakieś dodatkowe informacje, jeśli trzeba. Nawet zdjęcia mogę pokazać :)

Pozdrawiam
Awatar użytkownika
Administrator
Administrator

Postprzez szron » 24 Sty 2015, 20:50

To pokaz zdjecia :) Ja bym bardzo chetnie obejrzal. Ciekawa bylaby tez lista wlasnie takich rzeczy jakie Twoja babcia i dziadek kupowali bo pewnie doszli wniosku ze wytwarzanie ich we wlasnym zakresie jest albo nieoplacalne albo zbyt praco lub czasochlonne.
szron

Miejscowość: pomorskie
Rodowe Siedlisko/Wioska: Szukam swojego miejsca

Postprzez Administrator » 25 Sty 2015, 17:44

Wyślę Wam zdjęcia na priv :)

Jaka znowu lista rzeczy które kupowali
- mleko i miód (dziadek na pszczoły uczulony, wcześniej mial pasiekę)
- kawa i herbata dla gości,
- do robienia chleba i ciast - cukier, drożdże i proszek do pieczenia,
- czasem kostki rosołowe czy inne małe rzeczy + chemia gospodarcza , ale temat był o jedzeniu.

Jak wnuczkę biorą do siebie, to jej rodzice przywożą łakocie i soczki, ale to się chyba nie liczy.

A czego nie kupują (mają swoje)
- mięsa, jajek, warzyw, ziół, chleba, ciast, mąki, orzechów, owoców
Awatar użytkownika
Administrator
Administrator

Postprzez Wojtusiak » 25 Sty 2015, 17:51

Witam, niedawno przeczytałem blog człowieka, który próbował przeżyć rok bez kupowania jedzenia. Wyniki tej próby są dostępne tutaj: http://niekupiejedzenia.blogspot.com/
Wojtusiak

Miejscowość: Zamość

Wróć do Przemyślenia

Kto jest na forum

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 1 gość