Słowa pułapki

Miejsce na opisanie swoich wątpliwości czy myśli nt. książek z serii Władimira Megre, bądź na powiązane z tym tematy.

Moderator: Administrator

Re: Słowa pułapki

Postprzez jula » 03 Lis 2013, 08:04

Nie daje mi spokoju jak powinno sie mówić prawidłowo na 'Rodowoe pamestje' czyli powidzmy 'Rodowe siedlisko"
Kto jak chce tak i nazywa; rodowe siedlisko ,rodowa siedziba,eko-siedlisko. To są zupełnie inny pojecia, kazdy wyraz ma inny obraz.To oznacza ciągniecie woza w rózne strony i w rezultacie wóz stoi na miejscu.

Wyraz Rodowoe pomestje z rosyjskiego oznacza- majątek rodziny przechodząca z pokolenia na pokolenie, własności ziemi , zazwyczaj mieszkaniowe , parkowe i inne budynki , w tym mieszkalnym domem.

W wikisłowniku co oznacza siedziba- o to przosze;(1.1) książk. lub podn. miejsce, w którym ktoś mieszka lub dłużej przebywa
(1.2) książk. lub podn. budynek, w którym znajduje się jakaś instytucja

Co oznacza słowo siedlisko? Oto co pisze Wikipedia -
Siedlisko – określenie oznaczające wieś.

Czyli słowa " siedziba" i "siedlisko" nie odpowiadają obrazem do orginałnego słowa.

Bardzo duzo słow obcekrajowycn w orginale przyjeto w Polsce.
Moze tez to słowo" pamestje" powinno przyjąć sie w orginale jak niema odpowiednego tłumaczenia. :?:
jula

Połówki: Poszukuję Mężczyzny-Boga

Postprzez Arjuna » 03 Lis 2013, 10:53

Myślę, że nie ma co się sugerować tylko definicjami z Wikisłownika. Sami nadajemy słowom znaczenie i nie powinniśmy wpadać w pułapkę: "bo nie ma tego w definicji". Uważam też, że kluczowe znaczenie ma słowo "rodowe", a siedlisko, siedziba czy posiadłość to nazwy dla określenia z czym mamy do czynienia. W samej serii Dzwoniących Cedrów niezmienne zostaje tylko słowo "rodowe", a reszta jest używana zamiennie. Ważne są uczucia i obrazy jakie my sami nadajemy słowom. Dla mnie słowo "pamestje" jest obcym słowem, bez znaczenia. Wolę używać tych słów, które są mi bliskie. Ważne, abym ja wiedziała co dla mnie oznaczają i jakie uczucia i obrazy im nadałam. Czasem rodzą się z tego nieporozumienia, ale wystarczy przeważnie kilka innych słów dla wyjaśnienia i już możemy się zrozumieć. Jeżeli dla Ciebie bliskie jest słowo "pamestje" to jego używaj, też będzie dobrze. Dopóki wiemy co dane słowa dla nas oznaczają to jest dobrze :)
Awatar użytkownika
Arjuna

Rodowe Siedlisko/Wioska: Tworzę Rodowe Siedlisko

Postprzez jula » 03 Lis 2013, 13:16

Arjuna,kiedy mówisz cytryna co sie dzieje? W głowie powstaje obraz zoltego koloru owoca, przedłozny kształt, smak kwaśny, nawet moze sie pojawić ślina, prawda?
Wikipedia własnie pokazuje nam jaki obraz powstaje pod wypowiedzianym słowem.Przeciez wyraznie sie róznią słowa"siedlisko' i siedziba"
Mi nie chodzi o to ze podoba sie "pamiestje' i namawiam wszytkich do tego.W cale nie.Prosze, moze ktoś nazwac po polsku jednym słowem - te słowa : majątek rodziny przechodząca z pokolenia na pokolenie, własności ziemi , zazwyczaj mieszkaniowe , parkowe i inne budynki , w tym mieszkalnym domem.
jula

Postprzez ewa » 04 Lis 2013, 07:04

Jula,widze ze ten temat nie daje Ci spokoju.
Masz racje ze ciagniecie wozu w roznych kierunkach do niczego nie prowadzi i bardzo wazne jest ustalenie kierunku.
W moich rozmyslaniach na ten temat doszlam do wniosku ze jedno slowo ma okreslac Rod i ono jest jednoznaczne a drugie ma okreslac Miejsce gdzie sie ten Rod zbiera.
Ja rowniez zagladalam do slownika i oba polskie slowa: siedziba i siedlisko oznaczaja miejsca osiedlenia sie, z tym ze siedziba jest mniejszym (terytorialnie ) miejscem a siedlisko bardziej rozleglym.
Moim zdaniem siedlisko w jez,polskim bardzo rzadko oznacza wies..? raczej jest to miejsce osiedlenia ale nie wies.
W nazwie rosyjskiej -pamiestje zawiera aspekt posiadania,slowa polskie siedziba i siedlisko nie zawieraja aspektu posiadania.
Przykladowo Anastazja nie posiada prawnie swojej polanki a jej Rod jest tam zgromadzony, czy wiec jest to pomiestje czy nie?
Anastazja dostosowuje swoja idee i rozwiazania praktyczne do naszego swiata( Antyrozumnego swiata w ktorym posiadanie Ziemi na wlasnosc jest mozliwe) i mysle ze dlatego uzywa slowa pomiestje.
Mysle ze w jezyku polskim najblizszym odpowiednikiem j.rosyjskiego jest slowo:posiadlosc ktore jest polaczeniem dwoch spraw:
osiadac i posiadac.
Teraz takie wytlumaczenie-zabawy slowami, pol zartem ;)
Moze najodpowiedniejszym byloby slowo PO-OSIADLOSC.Dwie literki OO w srodku sa symbolem dwoch Dusz ludzkich:Mezczyzny i Kobiety ktorzy wybieraja swoje miejsce w ktorym OSIADAJA i ktore POSIADAJA czyli ktore PO-OSIADAJA ;) ,gromadza swoj Rod i daza do duchowej doskonalosci-kolo a wlasciwie kula jest symbolem pelni duchowej, to te dwie literki OO. <slonce> <slonce>
ewa

Rodowe Siedlisko/Wioska: Szukam swojego miejsca

Postprzez Arjuna » 04 Lis 2013, 07:20

Julo ,a kiedy mówisz "níng méng" to co się dzieje? A przecież to jest nazwa tego samego owocu w języku kraju, z którego ten owoc pochodzi.
To wikipedia czy jakikolwiek inny słownik ma nam mówić jaki obraz stoi za danym słowem czy my sami powinniśmy określać obraz dla wypowiadanych słów?
Szukasz jednego słowa, ale Anastazja użyła dwóch , ty też użyłaś dwóch słów.
jula napisał(a):Wyraz Rodowoe pomestje z rosyjskiego oznacza- majątek rodziny przechodząca z pokolenia na pokolenie, własności ziemi , zazwyczaj mieszkaniowe , parkowe i inne budynki , w tym mieszkalnym domem.

To są dwa słowa/wyrazy, a nie jedno słowo/wyraz.

Popieram też wypowiedź Ewy, podobnie myślę :)
Awatar użytkownika
Arjuna

Postprzez ewa » 10 Gru 2013, 09:12

Uwazajmy na "SLOWA WSTRZYMUJACE RUCH".
Przegladajac 3 tom natrafilam na wazna sprawe, str.126,rozmowa ma miejsce w szkole doktora Szczetinina.

. "Zwrot "to nie tak" w ogole jest nieobecny.W jezyku starorosyjskim (takze w sanskrycie-przyp.tlum.)
nie ma wstrzymania ruchu, nie ma zlych slow.
Starozytni ludzie wszystkich narodow zadnego zjawiska nie okreslali negatywnym slowem.

Ono nie istnieje-nie nalezy sie na tym fiksowac."Niedobrze" nie istnieje.Jezeli znalezliscie sie w slepej uliczce, to slowa nakierowane na wyjscie z tego oznaczaja:obroc sie w prawo, w lewo,idz do gory; sa jakby podpowiedzia dokad isc, nie fiksuja sie na problemie:"stoisz nieprawidlowo".
Dzisiaj niektorzy, mowiac:"mowienie po rosyjsku", maja na mysli niecenzuralne wyrazanie sie.To nie jest rosyjskie.Poeta Kobzew bardzo trafnie wypowiada sie na temat:

U naszych przodkow , u Slowian,
wsrod spraw o wielkim znaczeniu
zawsze na mowe i slowa
baczna zwracano uwage.

Dokladnie tak.Ci, ktorzy z nimi pracuja, powinni miec gleboki zasob slow,
wykluczajacy przypadkowe slowa, rozpraszajace mysl.Ogromne znaczenie maja slowa nasycone uczuciem.
Prawda, spuscizna wiedzy-to duchowosc.To konieczne, by dziecko wpisac w naturalny kosmiczny proces-wiecznego odradzania sie.Wtenczas podarowales dziecku wiecznosc, radosc zycia, rzeczywiste i prawdziwe istnienie."....

Mozemy chwile pomyslec nad tymi slowami...ja przykladowo staram sie nie uzywac slowa "blad" w stosunku do swojego zycia, postepowania(dawniej moje myslenie pelne bylo tych wykrytych u siebie bledow :( .
Teraz mowie ze moze nie warto wchodzic ponownie w takie doswiadczenie, lub powtarzac czegos co tak bolalo, moze lepiej poszukac innych drog, rozwiazan.
Czesto ludzie krytycznie nastawieni, lub wychowani w towarzystwie krytycznej osoby maja tendencje do uzywania slow wstrzymujacych ruch...
Czesto zdarza sie tez ze czlowiek zatrzymuje sie w protescie przeciw..np:systemowi, rodzeniu dzieci w tak trudnej sytuacji Ziemi itp...Tak wazne jest wtedy kierowanie energii tworzacej w innym kierunku, zatrzymanie-to wpadniecie w depresje, uzywki,beznadzieje....Uruchomienie Mysli Tworzacej jest super wazne <kwiat> .
ewa

Postprzez SmOOthEr » 10 Gru 2013, 19:39

Racja i dziękuję Ewo, bo tej lekcji zdaje się, że nie przerobiłem - nie zwracam na co dzień uwagi na te słowa o nacechowaniu negatywnym. Może warto zacząć.
Czuję, że ważna rzeczą jest raczej używać słów tylko o nacechowaniu pozytywnym lub chociażby obojętnym. Te słowa, które wstrzymują działanie niepotrzebnie zapętlają myśli, powodują utratę cennego czasu doświadczeń...
Ogromnie ważny temat i potężna dawka dobrej lekcji, myślę pomocna każdemu
Pozdrawiam gorąco !!
Miłość i Światło
SmOOthEr
Awatar użytkownika
SmOOthEr

Połówki: Szukam swojej połówki ♀
Rodowe Siedlisko/Wioska: Chętnie dołączę do powstającej grupy/osady

Postprzez amulet350 » 02 Lut 2014, 14:02

a ciekaw jestem jakie pulapki niesie ze soba slowo zwyciestwo
amulet350

Postprzez Mniszek » 13 Kwi 2014, 21:41

najlepsze słowo-pułapka to napis na samochodzie firmowym: Ecopralnia czyżby prali glina jak w osadzie raj?
Mniszek

Postprzez jula » 14 Cze 2014, 18:41

jula napisał(a):zwracam sie do wszystkich Anastaziowiczow !
Za kazdym slowem stoi obraz wiec prosze pisac,mowic prawidlowo,naprzyklad czytam ekowioska,ekoosada,rodowa posiadlosc,to poprostu zeby uwiesc czlowieka od idei Anastaziji. Esli mozna tu na forum zeby wszytkie slowa byly poprawione prawidlowo na Rodowe siedlisko,Osada z rodowych siedlisk.

Pisałam list do Poliny Megre w sprawie słów "Rodowe siedlisko".Ona skierowała moje listy do tłumaczki pani Ludmiły (tłumaczka nowego wydania książki Anastazja , autora W.Megre) żeby wyjaśniła z dokładnością prawidłowość słów "Rodowe siedlisko". Na dniach dostałam odpowiedź od pani Ludmiły że słowa "Rodowe siedlisko" odpowiada do słów po rosyjsku "Rodowoje pamest'e".
Proszę Administratora żeby poprawił słowa na stronie głównej "Wybrane artykuły" ,na forum dział "Tworzenie i urządzenie rodowej posiadłości" temat "Budowanie rodowej posiadłości" <slonce>
jula

Postprzez Administrator » 14 Cze 2014, 19:58

Witam,

Na forum, są koło siebie dwa podobne tematy : budowa rodowej posiadłości i zamysł mojego rodowego siedliska, różnią się nazwą żeby się nie powtarzało. Generalnie w większości artykułów już jest "siedlisko".
Zresztą pamestie to pamestie - "siedlisko" nie jest idealnym odpowiednikiem - opinia jakiejś losowej pani Ludmiły tego nie zmieni, nie ma co się od razu nakręcać :)
Awatar użytkownika
Administrator
Administrator

Postprzez marekm » 17 Cze 2014, 09:32

Wsłuchiwałem się w wydźwięk obydwu tych słów i prawdę powiedziawszy w mojej ocenie lepiej brzmi i wyraźniejszy obraz niesie słowo siedlisko. Słowa posiadłość używa się w stosunku do własności ludzi majętnych i ma u nas w słowiaństwie taki trochę wydźwięk pejoratywny. Pół żartem pół serio np. taki p.Kulczyk nigdy nie użyje słowa siedlisko w stosunku do swojej posiadłości. A ciągnie się to od wieków gdy silni i zaborczy powiększali swoją własność niezbyt zgodnie z prawem naturalnym a raczej siłą i podstępem. No i dlaczego "przypadkowa" Ludmiła? Skłaniam się do stwierdzenia że nie ma przypadkowych zdarzeń a już na pewno ludzi <uklon>
PS sorki, losowa nie przypadkowa ale podobny odbiór wypowiedzi ..no chyba że chodzi o to że los ją zesłał 8-)
Awatar użytkownika
marekm

Miejscowość: Podkarpacie

Poprzednia

Wróć do Przemyślenia

Kto jest na forum

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 1 gość