Ruch Twórców Rodowych Siedlisk Białorusi - artykuł

Szukanie podobnie myślących ludzi

Moderator: Administrator

Ruch Twórców Rodowych Siedlisk Białorusi - artykuł

Postprzez Administrator » 09 Sie 2014, 19:43

Ruch Twórców Rodowych Siedlisk Białorusi
Aktualizowane 12 marca 2013 roku

Artykuł przetłumaczyłem ze strony http://www.ecoby.info . Dla przypomnienia, jak będziecie czytać dane statystyczne - Białoruś to ten mały kraik na wschód od Polski, o powierzchni 3-4 polskich województw. Krajem tym rządzi śmieszny pan z wąsem, przez zachodnie media nazywany tyranem i dyktatorem. Najbliższa anastazjowa osada znajduje się kilkadziesiąt kilometrów od polskiej granicy.

....................................

Rozwój ruchu twórców Rodowych siedlisk w Białorusi zaczął się już w 2001 roku, a do dnia obecnego osiągnął następujące rezultaty: około 450 ludzi ( ok. 170 rodzin) buduje swoje rodowe siedliska w Białorusi, ponad 210 osób (ok. 75 rodzin) już spędza zimy na swojej ziemi, w wielu z tych siedlisk już rodziły się dzieci. Według danych portalu http://www.ecoby.info , w Białorusi formuje się 41 wiosek "anastazjowych". 3 z nich to rozwinięte osoby (w których mieszka na stałe ponad 10 osób), w 22 część osób spędza zimę, 13 wiosek jest w trakcie budowy, 1 w trakcie załatwiania formalności, a 2 grupy inicjatywne szukają miejsca pod osadę.

Największą osadą „anstazjową” w Białorusi są Rosy, gdzie mieszkają 32 rodziny, następną w kolejności Zwon-Gora (13 rodzin), reszta wiosek ma 10 i mniej rodzin zamieszkujących.

Mówiąc o etapach rozwoju tego Ruchu na Białorusi, można wymienić następujące okresy:

- 2001 – po ukazaniu się książek Władimira Megre „Stworzenie” i „Kim jesteśmy”, zaczęła się aktywna działalność w Białorusi
    - 2002 – powstaje organizacja „Stworzenie” i „Zielony dom”, odbywa się pierwszy zjazd
    - 2003– początek powstawania pierwszej osady (Rosy), stworzenie organizacji „Swoja ojczyzna”
    -2004 – w listopadzie odbywa się w Mińsku spotkanie z Władimirem Megre, przybywa 1200 ludzi, co motywuje to dalszego działania
    - 2005-2008 – aktywne działania, powstaje wiele grup inicjatywnych, większość białoruskich „anastazjowych” wiosek formuje się w tym czasie
    - 2006 – wydano gazetę „Nasza Kryniczka” oraz stworzono portal ecoby.info
    - 2007 – stworzono „Przestrzeń zgodnych działań w Białorusi”, przeprowadzono pierwszy ogólnokrajowy zjazd twórców rodowych siedlisk.
    - 2008 – na Białorusi odbywają się regularne spotkania (Mińsk, Grodno, Homel, Bobrujsk, Witebsk itd.)
    -2009 – stopniowy spadek aktywności
    - 2010 – wiele grup inicjatywnych osiedla się na wsi, starsze osady zaczynają aktywnie działać (organizacja świąt, warsztatów, obozów)
    -2011 – wiele regularnych spotkań urywa się, przestaje być wydawana gazeta „Nasza Kryniczka”,
    - 2012 – wioski „anastazjowe” rozwijają się, coraz więcej ludzi przenosi się na wieś

Jak można zauważyć, białoruski ruch twórców rodowych siedlisk stopniowo przechodzi w następną fazę rozwoju. Nawet jeśli na początku była to euforia i romantyczny poryw, to na przestrzeni 12 lat wielu porzuciło tą ideę, lecz ci, którzy pozostali – są naprawdę poważnie nastawieni do działania, ci ludzie żyją lub budują się na swojej ziemi (wielu robi to w pojedynkę). Zgromadzono wiele doświadczeń w dziedzinie budownictwa, ogrodnictwa, pracy w siedlisku, edukacji, i większe wioski zaczynają dzielić się nimi poprzez warsztaty i seminaria. Jeszcze 5 lat wcześniej, droga ku swojemu rodowemu siedlisku wyglądała raczej mgliście, tak teraz można powiedzieć, że to wydeptana ścieżka, którą przeszły setki ludzi, i sukcesy w tym polu można na własne oczy zobaczyć w istniejących wioskach. Niuanse i przepisy prawne odnośnie nabywania ziemi, rodzenie i wychowywanie dzieci i wiele innych ważnych kwestii już są opisywane i wydawane w broszurach. Jest więcej niż pewne, że jedyne przeszkody na tej drodze istnieją tylko w głowach ludzi, a to generalnie jest kwestia osobistej determinacji.

Oczywiście, przed Białorusią jeszcze długa droga, ale Białorusini zrobili pierwsze kroki, i dalej będzie im lżej. Tak czy inaczej, żeby żyć na swojej ziemi, trzeba ciągle myśleć, uczyć się i działać. Bez sensu jest czekać nie wiadomo na co, w każdym jest to, co niezbędne, żeby tworzyć świat takim, jakim pragniemy go widzieć. Każdy z nas jest twórcą swojego szczęścia, i tylko od nas zależy, jaki będzie nasz jutrzejszy dzień.

[…] Aby wymieniać się radami, pomocą, doświadczeniami, z życia w rodowym siedlisku, każdego roku na przełomie lutego i marca odbywa się otwarte białoruskie forum twórców Rodowych siedlisk, gdzie przyjeżdża zwykle 250-300 ludzi. Na tych spotkaniach porusza się tematy budownictwa, uprawy, zarabiania na ziemi, rodzenia i wychowywania dzieci, tworzenia wioski i inne. Można tam nie tylko znaleźć odpowiedzi na ważne pytania, ale również poznać ludzi którzy już żyją na swojej ziemi i mogą osobiście opowiedzieć o własnych doświadczeniach. Natomiast jesienią, w ostatnie wolne dni listopada, odbywa się coroczna „koncertowa konferencja” organizacji „Stworzenie”.

A na Ziemi będzie dobro!

......................................

Jak myślicie, co możemy zrobić, aby i w naszym kraju formowały się "grupy inicjatywne", kluby, i ludzie odważyli się działać otwarcie?
Awatar użytkownika
Administrator
Administrator

Re: Ruch Twórców Rodowych Siedlisk Białorusi - artykuł

Postprzez Paulina » 11 Sie 2014, 15:10

Wpadł mi do głowy taki pomysł, aby również stworzyć taką mapkę RS w naszym kraju. Co jeszcze zrobić? Mała akcja "podaj dalej książki o Anastazji" :)
Paulina

Miejscowość: Lublin
Połówki: Szukam swojej połówki ♂

Postprzez Raf » 11 Sie 2014, 20:29

To pomysły godne przemyślenia przedyskutowania na przykład na skajpie możemy o tym porozmawiać i zacząć działać.
Przypomina mi się również co Anastazja mówiła o boskim pierwiastku który jest w nas który chce przebić się do świadomości ludzi lecz nie jest mu łatwo gdyż nie ma punktu zaczepienia kiedy cały czas ludzie zalewani są anty rozmową informacją, więc mój sposób to zostawianie w miejscach publicznych ulotki na której napisane jest słowo Rodowa Siedziba które mam nadzieję że będzie takim punktem zaczepienia dla tego boskiego pierwiastka który w ludziach jest i dzięki tym dwóm słowom ludzie zaczną się zastanawiać, szukać
Raf

Rodowe Siedlisko/Wioska: Chętnie dołączę do powstającej grupy/osady

Postprzez Paulina » 13 Sie 2014, 20:13

Myślę, że można coś podobnego zdziałać, ale jednak nasza postawa życiowa może okazać się najlepszą inspiracją dla kogoś kto nie jest w temacie < ewentualnie ktoś okrzyknie nas wariatami :P > :)
Paulina

Miejscowość: Lublin
Połówki: Szukam swojej połówki ♂

Postprzez Maciej_Poznan » 09 Sty 2015, 22:14

No, ja się np dowiedziałem, że zwariowałem ;)
Maciej_Poznan

Miejscowość: Poznań, Polska
Połówki: Poszukuję Kobiety-Bogini
Rodowe Siedlisko/Wioska: Szukam swojego miejsca

Postprzez Maciej » 09 Sty 2015, 22:52

wspaniała informacja :) tylko pogratulować naszym wschodnim sąsiadom <slonce> <kwiat>
nie czekam aż cos spadnie z nieba, choć zdarza sie ;) wkrotce rozpocznę małą produkcję i zarobię na swoją ziemie :)mimo , że nie mam pełnej sprawności :lol: trudno samemu, ale cóż, na razie nie mam drugiej połówki i na razie nie zanosi się na zmianę ;) inni też budują sami i jest ok :D <kwiat> <luck> <slonce>
Awatar użytkownika
Maciej

Miejscowość: Arciechów, Stare Załubice
Połówki: Poszukuję Kobiety-Bogini
Rodowe Siedlisko/Wioska: Szukam swojego miejsca

Wróć do Odezwijcie się chętni do tworzenia osad!

Kto jest na forum

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 1 gość