Jak zacząć

Domy, drogi, staw, ziemianka, studnia, altana itd. itp...

Moderator: Hipka

Jak zacząć

Postprzez Unicorn » 02 Sie 2017, 15:21

Powiedzmy, że mam już swój 100x100m kawałek ziemi i od czego w praktyce się zaczyna?
Ja mam plan, że w pierwszej kolejności sadzę żywopłot z róży wokół całego obszaru.
Później stawiam szopę tymczasową na środku i zaczynam od tego centralnego punktu zakładać gildie roślinne.
Gdy będę w wystarczającej odległości od krawędzi to dosadzam żywopłot z drzew owocowych po wewnętrznej stronie żywopłotu z róży
i jeszcze bardziej wewnętrznie duże drzewa leśne.

Image

Tak ma wyglądać wszystko w przekroju i z profilu, te fale są profilem roślinności.
Im dłużej projektuję ten ogród tym jestem mądrzejszy, ale chyba już lepiej się nie da.

Od strony technicznej tak mam zaplanowane, a od strony magicznej muszę jeszcze przeanalizować niektóre gildie roślinne.
Wiśnia dobrze się komponuje z berberysami.
Miłorząb dobrze zakwasza glebę i fajnie pod nim rosną wrzosowate (różaneczniki).
Pod brzozami dobrze sobie radzą porzeczki.
Zioła najlepiej sadzić na górce a pod pnącza wystarczą wiszące liny czy to z dachu czy z rur wbitych w ziemię.
Przy drzewach dobrze jest porozkładać otoczaki, nawet można ułożyć z nich kręgi.
Spod sosen należy raz na jakiś czas wygrabić igły ponieważ ziemia nie oddycha jak zalegają, igły dobrze ściółkują miejsca gdzie rosną chwasty.
Psy i koty odstraszają ptaki i ślimaki przejmują dany teren gdzie zwierzęta udomowione bytują.
Dęby i buki należy sadzić w miejscach zacienionych ponieważ padną w pełnym słońcu jak są małe.
Modrzewie należy dopóki nie podrosną pryskać od przędziorka ponieważ słabo z nimi bywa.
Powinno się przytulać do drzew z miłością to zdrowiej rosną i mają więcej liści.
Kompostownik to zły pomysł, raz że śmierdzi dwa zwabia jeszcze więcej ślimaków nie ma sensu gromadzić w jednym miejscu wszystkich odpadów typu skoszona trawa lepiej je równomiernie rozpraszać.
Jak nie ma wyjścia i należy użyć magii w ogrodzie to najlepiej zakopać kryształ jako koszt magii. Ziemia będzie wdzięczna i czar się uda.
W szklarniach jest wojna zawsze z osami na wiosnę, dlatego lepiej nie bawić się w to.
Z owadami zapylającymi bywają problemy, ale czasami Greenpeace "sprzedaje" zasiedlone przez zapylacze domki dla owadów.
Ze względu na opryski rolnicze lepiej mieć 200x200m ogród a 50m na każdym boku robi za strefę buforową dla trucicieli, dwa razy do roku można pomachać kosą i wykosić, chyba że lubi się ogrody naturalne.
Zastanawiam się czy jest sens kupować z czasem mały agregat prądotwórczy, aby kilka razy do roku włączyć nożyce do żywopłotu i wyrównać niektóre rzeczy jak przerastające róże czy maliny.
Anastazja.
Awatar użytkownika
Unicorn

Re: Jak zacząć

Postprzez Unicorn » 10 Sie 2017, 08:21

https://www.facebook.com/media/set/?set=a.123993904901706.1073741830.100018732903245&type=1&l=afa3504e5c

Będę miał ogród 9ar, załączam zdjęcia terenu, 9ar to nie hektar ale od czegoś należy zacząć. Kupiłem maszynki ręczne do wyciskania soków i tłoczenia oleju, parę groszy z tego będę miał.
Zmieniam koncepcję ogrodu, w poprzek ścieżki sadzę żywopłoty z czarnej porzeczki pod kątem 30st. względem niej, na punktach przecięcia żywopłotów będą krzewy a punkty rozbieżne pociągnę aż do żywopłotu z róży.
Będzie trochę leszczyny, trochę aronii, jedna duża lipa też się znajdzie, "basen" widoczny na zdjęciach zasypuję czarnoziemem a ten mniejszy zbiornik torfem i sadzę tam borówki amerykańskie i żurawinę wielkoowocową.
Część żywopłotu bliższa podwórza będzie z berberysu który też ma jadalne owoce. Winogron już jest i będę mógł jak podrośnie robić z niego soki a z pestek tłoczyć olej.
Na stare jabłonie puszczę chmiel, ponieważ i tak nie owocują a chmielem leczę grypę.

Mały ogród wymaga więcej główkowania niż duży ponieważ trzeba maksymalnie wykorzystać przestrzeń.
Anastazja.
Awatar użytkownika
Unicorn

Wróć do Budowanie rodowej posiadłości

Kto jest na forum

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 1 gość