Ojczyzna na mniej niż hektarze

Domy, drogi, staw, ziemianka, studnia, altana itd. itp...

Moderator: Hipka

Ojczyzna na mniej niż hektarze

Postprzez LITK » 18 Lut 2015, 23:34

Jak myślicie, czy tworzenie ojczyzny/rodowej siedziby/przestrzeni miłości według idei Anastazji na powierzchni mniejszej niż jeden hektar np. 0,5h mogłoby przynieść takie same korzyści jak na jednym hektarze? Czy jest to powierzchnia zbyt mała żeby stworzyć tak bardzo samoodnawialny i zróżnicowany biosystem jak na jednym hektarze? Czy ten jeden hektar to taka magiczna, boska, złota proporcja?
LITK

Re: Ojczyzna na mniej niż hektarze

Postprzez kwiat bzu » 19 Lut 2015, 10:56

Moim zdaniem pół hektara to za mało aby być samowystarczalnym, ale nie oszukujmy się samowystarczalnośc jest nie taka łatwa do osiągnięcia w realiach współczesnego świata. ( myślę o Polsce) To zależy jednak od człowieka i jego potrzeb..diety, rodzinnnych uwarunkowań itd. Pół hektara to wg mnie za mało aby posadzić na działce las który będzie dostarczał nam z czasem potrzebnego drewna na opłał np. To tez zależy czy chcesz mieć zwierzęta i jakie..jak chcesz mieć konia, krowę itp..potrzebujesz z pewnością więcej niż pół hektara ;)
Awatar użytkownika
kwiat bzu

Miejscowość: Białystok, Olsztyn
Rodowe Siedlisko/Wioska: Tworzę Rodowe Siedlisko

Postprzez LITK » 19 Lut 2015, 12:35

No wiadomo że kapci ze skóry niedźwiedzia sobie sami nie zrobimy, chodzi mi o to czy Anastazji chodziło że to musi być minimum 1h dlatego by być tylko samowystarczalnym móc tam hodować zwierzęta, pozyskiwać opał z lasu itp., czy raczej o minimalny rozmiar działki aby rozwinął się pierwotny raj (kompletny biotop) z maksymalną różnorodnością świata roślin?
LITK

Postprzez Maciej » 21 Lut 2015, 18:38

sądzę, że ten 1ha nie jest wymyślony przypadkowo. im dłużej żyję ta ideą, coraz więcej pojawia się myśli o celowości takiej powierzchni. są tacy, którzy z mniejszej działki znakomicie potrafią uzyskać fantastyczne plony, to fakt. ja przyznam się nie jestem z doświadczenia ogrodnikiem, więc uczę się jak gospodarować ziemią ;) na razie to jest w sferze projektowania, ale im dalej o tym myślę ,czytam, oglądam materiały ,tym bardziej zasadny jest właśnie ten 1ha <slonce> <luck>
Awatar użytkownika
Maciej

Miejscowość: Arciechów, Stare Załubice
Połówki: Poszukuję Kobiety-Bogini
Rodowe Siedlisko/Wioska: Szukam swojego miejsca

Postprzez Kazuhiro » 22 Lut 2015, 14:37

Polecana już na forum książka pt: "W z zgodzie z naturą Twój ogród" Annelore i Hubert Bruns / Gerhard Schmidt Bardzo wyczerpująco temat opisują. Polecam choć nie należy do najłatwiejszych do zdobycia.
Ja uchylam przepowiedziane piekło na Ziemi!
Kazuhiro

Miejscowość: Dolny Śląsk

Postprzez Hipka » 22 Lut 2015, 17:51

Anastazja najpierw opiekowała się działkowiczami i wyraża się o nich bardzo ciepło, że to oni uratowali Ziemię. Jednak Rodowa osada powinna spełniać pewne warunki, żeby taką być. Tych warunków jest mało, malutko, ale jeden jest niepodważalny: Rodowa Osada powinna mieć CO NAJMNIEJ hektar. Można stworzyć przepiękny, ekologiczny ogród na mniejszej działce i żyć w nim szczęśliwie. I to już będzie bardzo piękne i dobre, jednak będzie to ogród Przyjaciół Anastazji, a nie Rodowa Osada. Na mniej niż 1 ha trudno stworzyć równowagę ekologiczną i pomieścić wszystko, co potrzebne. W sumie to zależy też od otoczenia, bo jeśli masz 0,5 ha np. oparte o ścianę lasu czy inne, ekologicznie czyste tereny, to wtedy zbliża się to do ideału. Nie każdy musi mieć Rodową Siedzibę, nie zaraz. Każda inicjatywa w duchu miłości do ziemi jest niezwykle cenna.
Awatar użytkownika
Hipka

Miejscowość: Polesie

Postprzez LITK » 22 Lut 2015, 20:03

Na mniej niż 1 ha trudno stworzyć równowagę ekologiczną i pomieścić wszystko, co potrzebne.

Na mniejszej powierzchni nie da się np. posadzić dookoła żywopłotu z drzew, bo z czasem po prostu zacienią wnętrze.
LITK

Postprzez eva » 12 Mar 2015, 22:41

Dobry ogrodnik potraf z 1 hektara wyżywić 70 osób. Najlepszym pokarmem dla rośliny jest cień ogrodnika.
Na moich 2 hektarach czuję się zagubiona dlatego myślę iż praktycznie lepiej mniej a dobrze niż dużo i byle jak. Zdecydowanie wystarczy jak przejmiesz odpowiedzialność za małą przestrzeń , jeśli ci się uda ją opanować energetycznie to możesz powiększyć odpowiedzialność.
Pozdrawiam

Ewa
eva

Miejscowość: Bałdowo
Rodowe Siedlisko/Wioska: Zapraszam do wspólnego działania

Postprzez LITK » 13 Mar 2015, 07:44

Anastazja powiedziała coś takiego:
Jeśli da się człowiekowi niedużo ziemi, na przykład ćwierć hektara, to rodzina nie będzie mogła na niej stworzyć oazy, która utrzymałaby ją bez zbytnich wysiłków. Zbyt dużym kawałkiem ziemi z kolei człowiek nie potrafi sterować swoją myślą, a gdy zaprosi innych do pomocy, przywlecze obce myśli.
LITK

Postprzez Anja » 14 Mar 2015, 19:54

A ja mysle, ze nie nalezy sie ograniczac do 'co najmniej 1 ha'. Moze faktycznie nie mozna byc 100% samowystarczalnym na mniejszej powierzchni, ale zanim staniemy sie calkowicie samowystarczalni to troche czasu zajmie. Jesli na poczatek jest mozliwosc fajnie polozonego kawalka 0.5ha i mozliwoscia zabudowy siedliskowej, to jak juz sie na miejscu ta czesc zagospodaruje, to napewno znajdzie sie w poblizu ziemia do dokupienia na dalsze uparwy, las, laki itp.
Co do zwierzat, to Anastazja o nich jasno nie wspomina, a wedle zasad permakultury na wyzywienie kazde zwierze typu konie, krowy potrzeba po 1ha.

<cow> <chicken> <pig> <luck>
Awatar użytkownika
Anja

Miejscowość: Kielce Wrocław Genewa
Połówki: Szukam swojej połówki ♂

Postprzez Hipka » 15 Mar 2015, 21:18

Według Anastazji, tak, jak to przekazał Megre, przynajmniej połowa działki powinna być porośnięta lasem. Co prawda las też nas żywi, ale trudno to nazwać uprawą intensywną. Chodzi tam o podtrzymywanie żyzności gleby oraz kompleks energetyczny. Pewnie dlatego trudno to zrealizować na mniej, niż 1 ha. Bo ogród warzywny jest oczywiście mniejszy. Trzeba do tego dodać staw, letni salon, kwiaty, miejsce dla zwierząt, o których tak często się wspomina... Mamy 3 ha z kawałkiem, a już zaczyna nam być mało. Co prawda duża część to właśnie las i pastwisko porośnięte drzewami. spokojnie, nie musimy tego wszystkiego uprawiać intensywnie, a cień ogrodnika czy raczej mieszkańca (bo las uprawia się sam) pojawia się tam podczas przyjemnych przechadzek, ze sztalugami albo aparatem albo najlepiej z niczym, tylko otwartymi oczyma i sercem.
Awatar użytkownika
Hipka

Miejscowość: Polesie

Postprzez leon » 22 Mar 2015, 21:57

Do Ewy

"Na moich 2 hektarach czuję się zagubiona " -
możesz rozwinąć myśl , czemu ? to jest aż taka przestrzeń że sią ją czuje, jak
tam już jest ogród ?
leon

Miejscowość: centrum pl

Postprzez Kozowski » 07 Maj 2015, 02:07

zgodnie z prawem poniżej 1 ha nie jeteś rolnikiem, a wtedy obowiązują cię inne przepisy. Np KRUS a ZUS, podatki- za stodołę zapłacisz jak za halę produkcjną itp
Kozowski

Postprzez Stokrotka » 17 Lip 2016, 15:37

.
Stokrotka

Postprzez Kanna » 30 Gru 2017, 13:52

Kazuhiro napisał(a):Polecana już na forum książka pt: "W z zgodzie z naturą Twój ogród" Annelore i Hubert Bruns / Gerhard Schmidt Bardzo wyczerpująco temat opisują. Polecam choć nie należy do najłatwiejszych do zdobycia.

Dzień dobry Wszystkim, mam tę cudowną książkę w formacie .PDF, więc jeśli Ktoś miałby chęć ją przeczytać, mogę przesłać ją mailowo :)
"Ale mam w sobie nową miłość do tego olśniewającego narzędzia - duszy ludzkiej. To rzecz cudowna i jedyna we wszechświecie. Ciągle atakowana. a nigdy nie podlegająca zniszczeniu - dlatego właśnie, że "możesz"."
Awatar użytkownika
Kanna

Wróć do Budowanie rodowej posiadłości

Kto jest na forum

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 1 gość