Małe miasteczka

Domy, drogi, staw, ziemianka, studnia, altana itd. itp...

Moderator: Hipka

Małe miasteczka

Postprzez Hipka » 10 Mar 2013, 13:05

Znowu przyszedł mi do głowy post, którego nijak nie mogę przykleić do istniejących tematów. Co myślicie o zakładaniu Rodowych Osad w małych miasteczkach? Może dlatego, że swoje dzieciństwo spędziłam własnie w takim miejscu, mam do nich szczególny sentyment. Obecnie to miasteczko, takie, jak je pamiętam, nie istnieje. Zbudowano w nim fabrykę-molocha, masę brzydkich bloków, sprowadzono ludzi nie wiadomo skąd. Bezrobocie i przestępczość. Ale ja ciągle widzę uliczki wysadzane wiśniami i jabłoniami, krowy i kury na ulicach, senną atmosferę... Takie miasteczka ciągle istnieją, jest ich nawet sporo. I widzę wiele pozytywnych możliwości dla Rodowej Osady - bliskość zatrudnienia ewentualnego, bliskość różnych sklepów i szkół, można więc zrezygnować z samochodu, możliwość zbytu nadmiaru warzyw i owoców lub innych produktów. A co Wy o tym myślicie?
Awatar użytkownika
Hipka

Miejscowość: Polesie

Re: Małe miasteczka

Postprzez Administrator » 12 Mar 2013, 17:02

Myślę, że Rodowe Siedliska trzeba zakładać gdzie tylko się da! I jak tylko ktoś mocno zapragnie zmienić podupadającą mieścinę w piękną Rodową Osadę, to obowiązkowo mu się uda :) Byle tylko ktoś zamarzył i działał w tą stronę...
Awatar użytkownika
Administrator
Administrator

Postprzez Marian » 13 Mar 2013, 11:41

Popieram powyzszse wypowiedzi,zakladac swoje Rodowe Siedliska gdzie to tylko mozliwe.
Wioska taka jaka jest opisana w ksiazkach i jakie sa juz w Rosji na chwile obecna w Polsce nie ma szans.
Jest to przykre i bolesne stwierdzenie lecz prawdziwe,gdyz bylo juz wiele zapedow i nic z tego nie wyszlo.
Marian

Postprzez marekm » 21 Mar 2013, 22:33

Mieszkałem ponad rok na początku lat siedemdziesiątych w Sieniawie k.Jarosławia.Do szkoły chodziłem przez bardzo stary park w którym były ruiny pałacyku Czartoryskich a atmosfera tego maleńkiego miasteczka wypisz wymaluj to co pisze Hipka. Tak ,takie miasteczka jak najbardziej nadają się na zakładanie siedlisk. Widzę przynajmniej jeszcze jedną korzyść z takiej lokalizacji, jak pisałem w którymś poście swojego powitania. Przynosimy ze sobą pewna misję i pewien przykład na którym ktoś może skorzystać. Jako ludzie jesteśmy zbyt dużymi indywidualistami to i wszelkie grupowe inicjatywy rozmywają się zanim nabiorą kształtu.Nawet tu na forum mamy tego przykłady. Natomiast chętnie naśladujemy dobre rzeczy jak sprawdzimy je osobiście. Dlatego też prędzej ktoś dołączy do kogoś jako bliższy lub dalszy sąsiad niż we dwoje kupią coś i podzielą. Namawiam też wszystkich szukających aby rozważali tzw. Polskę B czyli na wschód od Wisły. A już najlepsze są te "zapadłe dziury" czyli im dalej od cywilizacji i bliżej wschodniej granicy to prawdopodobieństwo na złe sąsiedztwo maleje. Po przeprowadzce z dużego miasta przeżywa się coś w rodzaju szoku kulturowego ale in plus . No i trzeba się przyzwyczaić że sąsiad puka do Twoich drzwi ale od wewnętrznej strony ,czyli jak już jest w środku :D ale w okolicy naprawdę mało kto w ciągu dnia zamyka dom na klucz.
Awatar użytkownika
marekm

Miejscowość: Podkarpacie
Rodowe Siedlisko/Wioska: Tworzę Rodowe Siedlisko

Postprzez Hipka » 22 Mar 2013, 09:50

Prawie to samo kiedyś już napisałam, widzę, że myślimy w podobnym kierunku. Myślałam, że mam skrzywienie świadomości z racji patriotyzmu lokalnego (ja tutejsza od pokoleń), ale teraz widzę, że sporo innych ludzi odczuwa ten zew kresów :D A wiesz, z tym dawaniem przykładu - nigdy nie wierzyłam, że w naszym przypadku coś takiego zaistnieje, raczej oczekiwałam drwin i przymrużania oka. A teraz okazuje się, że jednak... Nagle ludzie odkryli, że robimy coś ciekawego. :mrgreen:
Awatar użytkownika
Hipka

Miejscowość: Polesie

Wróć do Budowanie rodowej posiadłości

Kto jest na forum

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 2 gości