Już nie gospodarstwo a jeszcze nie posiadłość

Domy, drogi, staw, ziemianka, studnia, altana itd. itp...

Moderator: Hipka

Już nie gospodarstwo a jeszcze nie posiadłość

Postprzez marekm » 13 Kwi 2013, 00:16

Zakładam ten temat specjalnie dla ludzi ,którzy startują z ideami Anastazji trochę z innej pozycji niż klasyka książkowa. Czyli np.mamy już ziemię , ale nie ma szans na wykonanie takiego książkowego planu posiadłości choćby z tak prozaicznej przyczyny że nawet mistrz geometrii nie jest w stanie określić jaką figurę geometryczną przypomina kształt naszej działki. I co mamy wszystko rzucić i, sprzedać i szukać jakiegoś idealnego kwadratowego,prostokątnego czy sześciokątnego kawałka ziemi ? Przecież to będzie taka sama ucieczka jak z miasta. Zostawiamy za sobą cały bałagan,skażoną chemią ,wyjałowioną ziemię i szukamy raju? A może jednak ewolucja? Krok po kroku ,metr po metrze przekształcajmy to co mamy w rajski ogród.
Jestem na swojej ziemi dość krótko ,bo dopiero 2 lata ale już z grubsza wiem gdzie mam dobrą ziemię a gdzie gorszą,wiem gdzie szybko wysycha i pewne rośliny marnieją a gdzie wilgoć trzyma się długo. Poznałem już strefy mocnego nasłonecznienia i strefy cienia.
Jeżeli mam stworzyć coś dobrego ,to muszę opierać się na swoich obserwacjach i doświadczeniach. Mój hektar taki troszkę większy ok.(1.4ha) będzie mnie i moją żonę karmił i grzał w zimie i jeszcze dzieci i wnuki skorzystają . A żeby to nie była relacja pasożytnicza ,to my zobowiązujemy się do roztoczenia troskliwej opieki nad naszym hektarem zgodnie z prawami natury
Awatar użytkownika
marekm

Miejscowość: Podkarpacie
Rodowe Siedlisko/Wioska: Tworzę Rodowe Siedlisko

Re: Już nie gospodarstwo a jeszcze nie posiadłość

Postprzez smile » 16 Kwi 2013, 21:50

Myślę, że szukanie ideału Anastazji jest stratą czasu i może przyniesć ... sporo gorzkich rozczarowań.
Warto się raczej nastawić na to coś, ten impuls, który mówi "tak, tu chcę być".
Ja szukałam takiego ideału i go nie znalazłam, więc w końcu się rozluźniłam i mam swój kawałek matki ziemi :)
I co? i mniej gorzkich rozczarowań, bo jakoś bardziej odpuściłam, że:
- ziemia jest mega zajechana.... uprawiana przez wiele lat, non stop, bez chwili przerwy - trzeba ją będzie długo odbudowywać
- za ogrodzeniem (którego jeszcze nie skończyłam) są pola uprawne, na których stosują chemię... jak to na polskiej wsi
- droga dojazdowa jest...... skomplikowanym tematem :)
- nie ma wody i nie ma studni
- część terenu jest sucha, część mega mokra, na części wieje, że uszy obrywa, a gdzie indziej zero ruchu powietrza
- nie ma drzew i trzeba je dopiero posadzić
- nie było oczka - trzeba było wykopać
- i tak dalej i tak dalej.....
Po prostu - przyjąć z pokorą i szacunkiem to, co do nas przychodzi i dać dużo miłości ziemi, zamiast od razu brać. Ziemia jest jak żywa istota - w każdej istocie można dostrzec piękno i każdej nalezy się szacunek i akceptacja.
Awatar użytkownika
smile

Miejscowość: małopolska

Postprzez Marian » 16 Kwi 2013, 22:15

Bardzo fajnie to opisałaś lecz takie są realia,a nie inne.
Chyba że ma się nieograniczona ilość kasy to wówczas wygląda to całkiem inaczej.
Jednak ja też sadziłem drzewka i to nie mało,znam to-brak wody,drogi,którą musiałem sam robić, itd.
To mnie nie przeraża to związało mnie z tym kawałkiem ziemi jeszcze bardziej.
Jednym słowem nauczyłem się czegoś więcej,a to liczy się dla mnie więcej jak idealny kupiony kawałek ziemi.
Dzisiaj cieszą oczy pięknie rosnące drzewka wokoło i dmuchający wiaterek.
Marian

Postprzez smile » 16 Kwi 2013, 22:26

trochę Ci zazdroszczę tego, że już jesteś... po :)
Ja jestem ciągle w trakcie. Marzę o tym, żeby ten domek chociaż powstał, żeby mogła na wakacje tu przyjechać - w końcu do siebie...
Teraz jest... skomplikowanie (bo nie chcę pisać, że ciężko, żeby nie przywoływać doła energetycznego).

Jak sobie poradziłeś z brakiem wody?
U mnie jest - w tym oczku wykopanym, ale.... hmmm, żeby było słodko, to oczko jest na dole, a uprawa na samej górze... więc noszenie wiader z wodą to niezłe wyzwanie.
Mam nawet miejsce na studnię oznaczone, ale nie wiem jak sie za to zabrać.
Wykonapnie studni - drogi interes, bo jakieś 100 zł/metra, albo i więcej plus kręgi. Tak z 10 metrów w dół - to kilka tysięcy.
Studnia wiercona - to samo, a nawet drożej.
Już myślałam, żeby samej wywiercić, ale to strasznie ciężkie i nie wiem, czy udźwignę to sama.
Na razi - utknęłam z tym tematem.

A wiadomo - woda jest bardzo potrzebna.
Awatar użytkownika
smile

Postprzez Marian » 16 Kwi 2013, 22:40

smile napisał(a):trochę Ci zazdroszczę tego, że już jesteś... po :)
Ja jestem ciągle w trakcie. Marzę o tym, żeby ten domek chociaż powstał, żeby mogła na wakacje tu przyjechać - w końcu do siebie...
Teraz jest... skomplikowanie (bo nie chcę pisać, że ciężko, żeby nie przywoływać doła energetycznego).

Jak sobie poradziłeś z brakiem wody?
U mnie jest - w tym oczku wykopanym, ale.... hmmm, żeby było słodko, to oczko jest na dole, a uprawa na samej górze... więc noszenie wiader z wodą to niezłe wyzwanie.
Mam nawet miejsce na studnię oznaczone, ale nie wiem jak sie za to zabrać.
Wykonapnie studni - drogi interes, bo jakieś 100 zł/metra, albo i więcej plus kręgi. Tak z 10 metrów w dół - to kilka tysięcy.
Studnia wiercona - to samo, a nawet drożej.
Już myślałam, żeby samej wywiercić, ale to strasznie ciężkie i nie wiem, czy udźwignę to sama.
Na razi - utknęłam z tym tematem.

A wiadomo - woda jest bardzo potrzebna.

Wodę przywoziłem i przywożę w butelkach z domu lub od sąsiadów.
Studni jeszcze nie mam,ale też jej nie będę kopał ani wiercił.
Zbyt duże koszty,a pragnę mieć staw więc będę brał wodę z stawu.
Oczywiście również potrzebne są do tego kręgi itd,ale koszty już o wiele niższe i zawsze pewna woda,przynajmniej u mnie.
Tak że będzie to połączenie przyjemności z pożytecznym.
Marian

Postprzez smile » 16 Kwi 2013, 22:46

słuchaj, z tym stawem to tak nie do końca.... Bo widzisz - tam woda jest narażona na więcej zanieczyszczeń, zarówno tych chemicznych, jak i biologicznych. Nie wiem jakie masz warunki, ale u mnie woda jest na najniższym punkcie terenu (pod gruntem) i przez to wszystko do stawu spływa, a wiadomo - obok standardowe rolnictwo....
Poza tym - woda w stawie jest mega... żyjąca. Dużo różnych robaczków itp - i powiem Ci, że do tej pory się tym nie przejmowałam, aż do czasu, kiedy się okazało, że można się nabawić niezłych pasożytów - np wątroby. I właśnie jednego takiego musiałam usuwać, właśnie dzięki mojemu stawowi.

Woda w studni jest o wiele bardziej klarowna, bardziej bezpieczna. I żeby było ciekawie - to jeszcze rok temu bym tak nie napisała, bo jestem zwolenniczką natury i pełnej wolności ;)
Ale ten pasożycik mnie mocno otrzeźwił.
Awatar użytkownika
smile

Postprzez Marian » 17 Kwi 2013, 00:43

Z tym stawem,myślę że nie zrozumiałaś do końca co napisałem.
Nie będę czerpał bezpośrednio wody z stawu,tylko pośrednio.
Tzn. że bedzie zrobiona wnęka w odległości około 5 metrów,gdzie będą ułożone kręgi poniżej dna stawu(jeden lub dwa) i woda bedzie filtrowana przez piasek i drobny żwir,
a poziom wody w studni będzie taki jak stawu,na zasadzie naczyń połączonych.
Oczywiście studnia też bedzie miała odpowiednią ilość kręgów wraz z przykryciem,aby nie było możliwości zanieczyszczenia wody.
Później doprowadzenie do domu,jakiego rodzaju tego jeszcze nie wiem.
Marian

Postprzez Hipka » 17 Kwi 2013, 07:35

Myślę, że kształt działki nie ma aż takiego znaczenia. Ważne że jest i jest nasza. Żywopłot chętnie będzie rósł wężykiem :D Smile, nie musisz wszystkiego robić od razu. Ze studnią możesz poczekać, aż będziesz miała środki, do podlewania brać ze stawu. Niestety, nawozy i pestycydy przedostają się nawet do wód podziemnych, z tym, że polszy rolnicy stosują raczej niewielkie dawki, więc może nie będzie tak źle. Na wszelki wypadek przyda się nawet potrójny żywopłot od strony tych pól. Marian, a czy na pasozyty wystarczy filtr tylko z piasku? Nie jestem tego taka pewna.
Awatar użytkownika
Hipka

Miejscowość: Polesie

Postprzez smile » 17 Kwi 2013, 09:40

Bardzo ciekawe z tym patentem filtrowania wody obok stawu. Faktycznie - do pewnego stopnia jest to niezłe rozwiązanie.

Hipka - własnie tego tez się obawiam, pasożyty różnego rodzaju się tu mogą nie przefiltrować.
staw jest idealnym miejscem do rozwoju życia biologicznego - to takie miejsce-inkubator. I to jest wspaniałe :) Bo gdzieś to życie musi się rodzić. A zadaniem człowieka jest dostosować się do sytuacji i uszanować, że w stawie żyją różne larwy, robaczki, mikroby i dać im tam żyć.
Dlatego ludzie od zarania kopali studnie, bo ta woda jest innego typu, jest bardziej dla człowieka, a mniej dla istot mniejszego rozmiaru :)

Dobry patent z tym potrójnym żywopłotem - zastosuję!
czy możesz polecić jakieś krzaczki na to?

Tak na marginesie - główna częśc do ogrodzenia ma około 300 metrów...
I do podlewania ze stawu mam właśnie jakieś 200 metrów.. pod dużą górkę.... Horror.
Awatar użytkownika
smile

Postprzez Hipka » 17 Kwi 2013, 10:27

Żywopłot najładniejszy jest mieszany, z różnych krzewów, które same rosną. Innych na miejsca suche, innych na podmokłe. Trochę iglastych, ale nie za dużo - ptaki lubią się w nich chować i drapiezniki im tam nie straszne. Godne polecenia są te krzewy, które dają jadalne owoce - jeśli nie dla nas, to dla ptaków: dereń jadalny, głóg, tarnina, kalina, berberys, dziki czarny bez, rokitnik i wiele innych.
Nie martw się tak podlewaniem, jakoś przyjdzie Ci rozwiązanie samo z siebie - pompa ręczna? łapanie deszczówki? Poza tym podlewać należy tylko wtedy, kiedy ziemia jest sucha i to nie tylko 2-3 milimetry, ale głębiej. A to się wcale tak często nie zdarza.
Awatar użytkownika
Hipka

Postprzez smile » 17 Kwi 2013, 11:06

No własnie w ostatnim roku susza zniszczyła mi całe plony...
Deszczówkę łapię drugi rok, mam zakopane kilka kastr w ziemi i tam się zbiera woda.

A ten zestaw krzaczków brzmi smacznie :)
Awatar użytkownika
smile

Postprzez ewa » 19 Kwi 2013, 07:01

Witaj smile:)
Twoja historia mnie bardzo poruszyla i przywolala wspomnienia:) dziekuje ze sie nia podzielilas!
Napisze kilka slow jak to u nas wygladalo.
Gdy bylam dzieckiem rodzice kupili polhektarowa dzialke,z opisu bardzo przypominajaca twoja ziemie.Kawalek pola wsrod pol na ktorym z trudem roslo zyto,ziemia slabiutka,teren dopiero rozparcelowany na dzialki,odsloniety,zadnej roslinnosci.
Poczatki byly naprawde trudne,bylismy wtedy rodzinka niezmotoryzowana, wiec dojazdy tramwajami 25 km za miasto i pieszo dobre 2 km.
Ale na ta nasza ziemie bardzo nas ciagnelo i z ta dzialka sa zwiazane najwspanialsze chwile mojego dziecinstwa no i pierwsze ogrodnicze olsnienia:) itp.
Teraz dzialeczka psychologicznie spelnia z pewnoscia role rodowej posiadlosci,laczy cala rodzine,jest dla nas tym ukochanym miejscem na ziemi,w ktorym sie wszyscy spotykamy.
No wlasnie,piszesz ze odpuscilas w oczekiwaniach od ziemi.Gratuluje ze tak szybko.
Moi rodzice planowali wtedy ze dzialeczka bedzie przynosila jakies drobne dochody z plonow i mysle ze to bylo powodem duzych planow, sporego stresu,ogromu pracy w pocie czola i wielu rozczarowan,minelo wiele lat az sie rozluznili w tym podejsciu:"jak tu najlepiej ta ziemie wykorzystac".
No,po paru latach naszych pionierskich wysilkow sasiednie 3/4 hektara kupil spokojny starszy pan ktory nie mial sil ani czasu na uprawe ogrodu.
Posadzil na calej dzialce las mieszany...posadzil go w ciagu jednego weekendu,zorganizowal sadzonki,zaprosil gosci,bylo przy tym duzo smiechu i radosci i sadzili jak popadlo,nic pod linijke(sasiad okreslil tylko odleglosc sadzonek).Pogoda byla sprzyjajaca i prawie wszystko mu sie przyjelo.
Patrzylismy z podziwem jak za siatka na tej samej ziemi blyskawicznie rosnie las,blyskawicznie w porownaniu do naszych drzewek owocowych,wymagajacych arystokratek:).
Ten maly lasek juz w ciagu 4-5 lat uczynil prawdziwy cud,dzieki niemu powstal pewien mikroklimat,susza nie byla juz tak dokuczliwa,zielen akumulowala chlodniejsze powietrze,a jakiz aromat przywiewal wiatr od tamtej strony,nie mowiac juz o grzybach,malinach i poziomkach ktore zaczely przedostawac sie do nas przez siatke.
Las zyl i promieniowal dobra energia i z pewnoscia wspomagal wszystko wokol,ludzi i roslinnosc .
Zmiany ktore powodowal byly szybkie w porownaniu do postepow ktore my osiagalismy ciezka praca.
Mysle ze ten zywoplot mieszany(o ktorym pisze Anastazja i Hipka),szeroki,naturalny,nieprzycinany jest naprawde wazny i dobrze od niego rozpoczac,on nie tylko oslania ziemie ale budzi ja do zycia dzieki silnym, niewymagajacym krzewom i drzewom, przywraca jej wiare w urodzajnosc i wlasne mozliwosci,wspomaga wszystko dobra energia.
Poza tym to co napisalas:)
smile napisał(a):Po prostu - przyjąć z pokorą i szacunkiem to, co do nas przychodzi i dać dużo miłości ziemi, zamiast od razu brać. Ziemia jest jak żywa istota - w każdej istocie można dostrzec piękno i każdej nalezy się szacunek i akceptacja.

Podejscie jest bardzo wazne,mysle ze z twoim podejsciem wszystko bedzie sie ukladalo coraz lepiej i latwiej a jasne mysli znajda najlepsze rozwiazania,pozdrawiam serdecznie, zycze radosci tworzenia:)i tego zebyscie wraz ze swoja ziemia przyciagaly wszystko co najlepsze ;)
ewa

Rodowe Siedlisko/Wioska: Szukam swojego miejsca

Postprzez Hipka » 19 Kwi 2013, 09:01

Przepiękne są i głębokie te Wasze przemyślenia. Rzeczywiście - nie należy od razu wymagać nie wiadomo czego od ziemi, raczej kochać ją i pracować z nią, a nie przeciw niej. Warzywnik założyć tam, gdzie łatwo o wodę i jej poziom jest bliższy korzeniom. Na wysokich, suchych miejscach posadzić drzewa i krzewy (w tym jałowce, które oczyszczają powietrze ze szkodliwych mikrobów) oraz zioła takie jak: macierzanka, tymianek, szałwia, lawenda - wszystkie one dobrze znoszą suszę. W tym roku susza powinna być mniej dotkliwa, bo zapasy wód gruntowych uzupełnione zostały obfitymi opadami śniegu, ale nie czarujmy się - miejsca suche i piaszczyste takimi pozostaną. Więc zamiast z nimi walczyć, można wykorzystać je zgodnie z ich naturą. :mrgreen:
Awatar użytkownika
Hipka

Postprzez smile » 19 Kwi 2013, 16:04

Hello Ewa :)
No, Twoja historia jest też podszyta niezłą wytrwałością...
U mnie jest jeden smutny element, którego u Ciebie zabrakło: ziemię kupiłam z kimś mi bliskim, a potem się wszystko skończyło. Została tylko ziemia. I ja :)
Nie ma tu żadnej rodziny, która działa razem i wspiera się, która tu zakwita i doświadcza wspólnoty.
Choć nie ukrywam - dzięki temu odkryłam jeszcze bardziej moc wewnętrzną i siłę przyjaźni.

Cały pierwszy rok działania, CAŁY, naprawdę - poszedł praktycznie na marne. To były same błędy, jeden wielki ciąg błędów. A najlepsze jest to, że błędy popełniane były nie dlatego, że brakowało wiedzy, tylko dlatego, że zabrakło podwójnej siły miłości do ziemi - kochałam ją tylko ja.

eh, szkoda gadać. Powiedzenie, że "co nas nie zabije, to nas wzmocni" to 100% prawdy.

Ja też mam las za miedzą :) tak poniżej ziemi - samosiejki u sąsiada osiągnęły bujność lasku. Tak z pół hektara drzew co najmniej. Więc wiem, jaki to urok :D
Szkoda tylko, że ten lasek jest poniżej (teren spada), a powyżej mam pole uprawne, więc chemia idzie z góry. Ale dobrze, że w ogóle jest!

Co do miłości do ziemi - najwięcej błędów popełniłam, kiedy skupiałam się na zasadach. Oj tak, zasady to haczyk - intelekt się odpala, a nie o to do końca chodzi. Teraz już wiem, że ziemię trzeba POZNAĆ, poczuć, poobserwować. Dać sobie i jej czas, na odkrycie co służy temu miejscu, a co jest przeciw. Doświadczyć jej w deszczu i suszy, wietrze i flaucie, w hałasie traktorów za miedzą i uśmiechniętym sąsiadem, który wyciąga Cię traktorem z błota.
A potem dopiero odkryć gdzie co posadzić, gdzie drzewka, gdzie krzaczki, gdzie domek, gdzie zasłonić, a gdzie odsłonić.
I myślę, że te dwa ostatnie lata właśnie po to mi były dane.

Teraz już odpuściłam - przestałam cisnąć tak bardzo, nie chcę już takiej ciężkiej harówki, bo okazało się, że czym ciężej pracowąłam, tym efekty były marniejsze. Tu trzeba inaczej - bardziej lekko, rozluźnić się, odpalić intuicje i doświadczyć więcej spokoju i szczęścia, a nie tylko cięzkiej pracy. I dać jeszcze ziemi sporo odpoczynku po tych dziesiątkach lat eksploatacji.

Własciwie całą ziemię obsiałam różnymi roślinami - niemal cały hektar to koniczyna, mieszanka ziół, traw, ciut łubinów, słonecznika, rzepaku, gorczycy, gryki, facelii itp. Niech sobie rośnie i odbudowuje ziemię.

Pamiętam, jak kupowałam ją - pięknie porośnięta młodym zbożem - wyglądało cudnie :)
Ale nagle zorientowałam się, że nie ma tu ANI JEDNEGO robaczka. Ani jednej muchy, pszczoły, motyla, meszki, nic - PUSTYNIA!
CHEMIA.
Potem - delektowałam się każdą muchą, potem przyszły żaby, jaszczurki, motyle, sarny, lisy, dużo ptaków i ogrom pszczół.
Ta ziemia zaczęła żyć - i chyba z tego mogę być dumna :)
A wygląd.... na wygląd przyjdzie jeszcze czas. Zakwitnie, tak jak i ja zakwitnę, bo przecież nam się należy :)

Zasadziłam Hipka zioła, ale tylko szałwia się przebiła i to tak bardzo słabiutko. Reszta - nie :(
Zobaczę, co w tym roku się podzieje, bo przecież nasionka są w glebie - może jeszcze coś wyrośnie?
Awatar użytkownika
smile

Postprzez ewa » 21 Kwi 2013, 17:04

Oj ,możesz byc naprawdę bardzo dumna z tego co osiagnęlaś :!: i najważniejsze że przyjaznie Cię nie zawiodły, bo to one są największym wsparciem!!
U nas rodzice pracowali,nie mieli więc wiele czasu.Dla nas dzieci działka była wspaniałością i polem do rozkwitu wrażliwości,mieliśmy tez najlepszą na świecie nauczycielkę- babcię:), znała się na wszystkim i bardzo kochała ziemię!!
Tak naprawdę to dzięki tej mądrej kobiecie ten projekt nam się wtedy udał.
pozdrawiam cieplutko Ciebie i Twoje miejsce :)
ewa

Rodowe Siedlisko/Wioska: Szukam swojego miejsca

Postprzez smile » 21 Kwi 2013, 17:47

oj, taka babcia, to bezcenny dar!
Awatar użytkownika
smile

Postprzez Hipka » 21 Kwi 2013, 18:21

Wiem, że to nie to samo, ale teraz macie taka babcię internetową :mrgreen: czyli moi :mrgreen:
Awatar użytkownika
Hipka

Postprzez smile » 21 Kwi 2013, 23:11

Hipka - hahaha :)
Z wiedzą - zgoda, cenna ogromnie!
Ale do babci wiekowo to Ci spoooro brakuje raczej ;)
Awatar użytkownika
smile

Postprzez marekm » 24 Kwi 2013, 00:07

smile napisał(a):No własnie w ostatnim roku susza zniszczyła mi całe plony...
Deszczówkę łapię drugi rok, mam zakopane kilka kastr w ziemi i tam się zbiera woda.

A ten zestaw krzaczków brzmi smacznie :)

Poczytaj o żywopłocie w którym podstawową rośliną byłaby "rosa multiflora" To co ten krzew potrafi zrobić z suchą ziemią i terenem w nim zamkniętym to naprawdę imponujące. Ja już postanowiłem że otaczam się tym właśnie krzewem od czasu do czasu przemieszanym z żelaznym wilkiem czyli "rosa rugosa" . Oczywiście powtykam w ten żywopłot masę innych użytecznych drzewek i krzewów .Przynajmniej z dwóch stron(chodzi o naświetlenie) mój żywopłot będzie 3 stopniowy .Pierścień wysoki czyli drzewa i wysokie krzewy,krzewy niskie jako drugi,krzewinki użyteczne jako trzeci. W tym trzecim najniższym np.pigwowiec,borówka amerykańska ,jagoda kamczacka i jeszcze sporo innych możliwości. W międzyczasie ziemia będzie karmiona słomą i sianem bo tego u nas pod dostatkiem. I jeszcze jest okazja zarobić u sąsiadów za skoszenie i usunięcie :) Myślę że wierzchnia warstwę wymieszam z pociętą na starej ręcznej sieczkarni słomą a całość przykryję warstwą siana i słomy na ile mi starczy. I tak już poszło w ziemię dziesiątki worków trocin i wiórów ale to wszystko mało.
Awatar użytkownika
marekm

Postprzez smile » 24 Kwi 2013, 16:48

wiesz.. ja mam taką małą obsesję - WOLNOŚĆ. I robię wiele, aby ją sobie dobrze zaplanować.
Jedną z cech wolności jest samowystarczalność. A ponieważ wiatrak to temat na później, panele z puszek po piwie - temat na tę jesień jak Bozia da, to w pierwszej kolejności pomyślałam o opale.
I jednym z najlepszych moich pomysłów było własnie obsadzenie całego stoku różą energetyczną, czyli rosa multiflora.
Uprawa ma już 1,5 roku i jest spora, krzaki róż nie zostały przycięte (spóźniłam się, za dużo innej pracy było) i wyrosły nieźle. Właśnie w niedzielę zaczynamy przycinanie (taki eksperyment trochę).
I to prawda - rośnie nawet na niezbyt dobrym terenie. Posadziłam ją na stoku północno-wschodnim i nieźle sobie radzi. Poza tym - zatrzymuje erozję gleby (szczególnie na stoku), wymywanie próchnicy, wiąże glebę i nie wyjaławia jej tak, jak np wierzba energetyczna.
Pomyślałam też o zwierzątkach - owoce będą dla nich pokarmem (ptaki i inne), a może i ja zrobię coś z nich kiedyś.
No i kwitnie na biało - więc będę miała biały stok :) Pewnie w tym roku mi już zakwitnie elegancko.

Rosa posadzona jest też jako krzew przy granicy, za którą sąsiad uprawia ziemię stosując chemię i ma wyżej grunt - ona oczyszcza trochę, chroni.

No i - za rok będę mogła ją sobie sama rozmnażać i sadzić gdzie się da :)

Słoma.... tak, to niezwykła rzecz. Dzisiaj własnie siałam różne warzywka na moich pierwszych podniesionych drewnianych grządkach, które przykryłam słomą - tak się rozglądam dookoła po sąsiednich, spalonych słońcem polach, patrzę potem na moją pulchną i mokrą ziemię pod słomą i się zastanawiam - gdzie ci rolnicy mają głowy? Przecież leją tyle wody, żeby nawodnić pola i coś tam uprawiać, a słomę palą, orają, lub dają tym trzem pozostałym krowom we wsi - pod nogi.
Co jest grane?
Przecież wystarczy zrobić mniejsze pola i ściółkować, aby nie podlewać, nie pielić w kółko i odżywić glebę, zamiast chemii.
Awatar użytkownika
smile

Postprzez marekm » 25 Kwi 2013, 00:29

smile
jesteś wciąż z przodu :) na ale jak ty zaczynałaś to ja jeszcze byłem dumnym mieszkańcem dzielnicy Kazimierz a podkarpacie to była taka kraina za siedmioma górami ,siedmioma rzekami gdzie mieszkał dobry król co miał wszędzie daleko :D . A co to za panele z puszek bo mnie zainteresowało ,może jakiś link...
Awatar użytkownika
marekm

Postprzez smile » 25 Kwi 2013, 08:55

Awatar użytkownika
smile

Postprzez marekm » 27 Kwi 2013, 00:07

No tak,mam podobnie. Jak coś posadzę rano to chciałbym aby wieczorem już było duże a za tydzień kwitło :D Mimo wszystko trochę żal mi moich roślinek z krakowskiej działeczki bo tu zaczynam prawie od zera ale z docelowo zupełnie z czymś innym
Image
Awatar użytkownika
marekm

Postprzez marekm » 16 Maj 2013, 23:18

Człek utyrany solidnie,ale postępy powoli widać. Praca idzie dwukierunkowo. Warzywnik monokulturowy po staremu ,jednak powoli przekształcany w coś rodzaju matecznika czy szkółki. Nawet iglaki tam dorastają. Kupuje malutkie sadzonki za grosze a za rok idzie do gruntu już całkiem sensowna młodzież. A obok już trwa przywracanie ziemi jej prawdziwej siły. Ziemniaki na ten przykład wsadzone do ziemi ,która wcześniej została przemieszana ze sporą ilością trocin a następnie po posadzeniu przykryte słomą. Jeszcze jej niewiele ale to dopiero początek. Obok już tworzę następne skrawki przez przykrycie chwastowiska grubą warstwą skoszonej trawy i zaczynam na to sypać popiół drzewny. Na jesieni dojdą do tego w dużych ilościach liście i słoma. Myślę że w rok czasu uda się z tej trudnej gliniastej gleby zrobić na sporym kawałku urodzajną enklawę.
zapodam kilka fotek z dnia dzisiejszego. Będzie widok ogólny,i ,kilka fotek z warzywnika.Poziomka,rusztowanie z młodymi tykwami,rząd bobu i obok szkółka pigwowców na żywopłot i rzodkiewka w cieplarni co powoli musi robić miejsce pomidorom i egzotycznym papryczkom(Thai Dragon i jakaś inna jeszcze) a nawet fota jednej z 30młodych aronii . Tylko to podlewanie....w całej Polsce podobno był deszcz a u nas od 2 tygodni ani kropli!!!
Image
Image
Image
Image
Image
Image
Image
Image
Image
Image
Awatar użytkownika
marekm

Postprzez smile » 17 Maj 2013, 15:44

Super Ci idzie :)
I jaka ładna okolica.... taki spokój jakiś.

Ja też wrzucam fotki moich wzniesionych grządek.
Te roślinki to czarna fasola karłowa kupiona w kokopeli Shop we Francji - stara odmiana oczywiście :)
I powiem wam, że zero chorób łapie, bardzo odporna, dobry zbiór.
Nie posiadasz wymaganych uprawnień, by zobaczyć pliki załączone do tej wiadomości.
Awatar użytkownika
smile

Następna

Wróć do Budowanie rodowej posiadłości

Kto jest na forum

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 3 gości